Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar?

Bel fıtığı şüpheniz bulunuyorsa ve doktora görünmek istiyorsanız hangi bölüme gideceğiniz konusunda size rehberlik yapmak istiyoruz. Öncelikle belirtmemiz gerekir ki bel ağrılarının sadece %3’ü bel fıtığı teşhisi almaktadır. Bel fıtıklarının ise cerrahi ve fizik tedavi yöntemleriyle tedavisi yapılabilmektedir.

Sırt ağrısıyla beraber bir veya iki bacağınıza vuran ağrılar varsa, ayaklarınızda hareket kısıtlılığı bulunuyorsa, uyuşmalar yaşıyorsanız, yürüme ve hareket kısıtlılığınız varsa bel fıtığından şüphelenebilirsiniz.

Bel fıtığı için hangi doktor bakar diyorsanız fizik tedavi bölümü veya ortopedi bölümü bel, boyun ve diğer fıtık türlerine bakmaktadır. Gideceğiniz hastanede fizik tedavi bölümü varsa fizik tedavi bölümüne yoksa ortopedi bölümüne gidebilirsiniz. Fizik tedavi bölümünde cerrahi işlem gerektirecek düzeyde olmayan fıtıklarınızı tedavi edebilirsiniz. Cerrahi işlem gerekiyorsa doktorunuz sizi ameliyat için ortopedi veya genel cerrahiye gönderecektir.

Bel Fıtığı Teşhisi Nasıl Konur?

Bel fıtığının teşhisi için doktor muayenesi yapıldıktan sonra MR (Manyetik Rezonans) çekilmektedir. Ayrıca bazı olgularda EMG (Sinir Ölçüm Testi) de uygulamak gerekebilmektedir. Teşhis konulduktan sonra fıtığın derecesine göre uygun tedavi yapılmaktadır.

Ortopedist mi Fizyoterapist mi?

Bel ağrıları, eklem ağrıları, fıtık türleri ve birçok benzeri sorunda hem ortopedist hemde fizyoterapist size yardımcı olacak ve en uygun tedavi yöntemi hangisiyse sizi ona yönlendirecektir.

Ortopedi Bölümünün Baktığı Diğer Hastalıklar

Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar.

Fizik Tedavi Bölümünün Baktığı Diğer Hastalıklar

Boyun, bel ve çeşitli eklem ağrıları, kireçlenmeler, kemik erimeleri, fibromiyalji, kas hastalıkları ve kas ağrıları, felçler, romatizmal hastalıklar, fıtıklar, ayak, diz ve bilek ağrıları gibi sorunlarla fizyoterapist bakmaktadır ve bu sorunlara fizik tedavi bölümü bakar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.