Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar?

Bel ağrılarının çok farklı nedenleri olabilmektedir. Kireçlenmeler, zedelenmeler, fıtıklar, diğer organlardaki rahatsızlıkların sırta vurması vb. birçok sebep sayabiliriz. İşte bundan dolayı insanlar bel ağrısı yaşadıklarında hangi doktor bakar hangi bölüme gitmeleri gerekir bilememekte ve kafa karışıklığı içerisine girmektedirler. Bel ağrılarının büyük kısmı dinlenirken geçmesine rağmen bazen insanı hareket ettirmeyecek kadar şiddetli bir hale getirebilmektedir.

Bel ağrısı yaşadığınız zaman ortopedi doktoruna veya fizik tedavi uzmanına görünmelisiniz. Ortopedi bölümü doktoru da fizik tedavi bölümü doktoru da bel ağrısı sorunu yaşayanlara bakar. Tam olarak hangisine gitmeniz gerektiğine değinmek istiyoruz.

Fizik Tedaviye mi Ortopediye mi Gitmeliyim?

Fizik tedavi ile ortopedi arasında pek fark bulunmamaktadır. İkisi de tüm eklemsel ve kassal vücut ağrılarının nedenini tespit edebilmektedir. Fizyoterapi doktoru biraz da değişik ve cerrahi olmayan yöntemlerle hastaları tedavi edebilmektedir. Fakat eğer bel ağrınızın nedeni ve tedavisi fizik tedavi ile yapılamıyorsa o zaman mecburen ortopedi uzmanından yardım almanız gerekecektir. Eğer sırtınızdaki ağrı fıtık vb. sebeplerden kaynaklanıyorsa ortopedi doktoru size daha faydalı bir çözüm olacaktır.

Sonuç olarak; gittiğiniz hastanede ortopedi bölümü varsa daha ayrıntılı inceleme için ortopedi doktoruna görününüz. Çünkü bel ağrıları çok genel bir sorundur ve birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Eğer hastanede ortopedi bölümü yoksa fizik tedavi hekimi size bakar ve bu durumda fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.

Aşağıda fizyoterapi bölümü ile ortopedi bölümü arasındaki farkları da açıklamak istedik, okumanızı tavsiye ederiz.

Ortopedi Doktorunun Baktığı Diğer Hastalıklar

Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar.

Fizik Tedavi Doktorunun Baktığı Diğer Hastalıklar

Boyun, bel ve çeşitli eklem ağrıları, kireçlenmeler, kemik erimeleri, fibromiyalji, kas hastalıkları ve kas ağrıları, felçler, romatizmal hastalıklar, fıtıklar, ayak, diz ve bilek ağrıları gibi sorunlarla fizyoterapist bakmaktadır ve bu sorunlara fizik tedavi bölümü bakar.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.