Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Sürekli ağır kilo kaldırmayı gerektiren işlerde çalışmak veya tam tersina tamamen hareketsiz kalmaya sebep olan masa başı işlerde çalışan kişilerde sıklıkla bel ağrısı meydana gelebilmektedir. Bel ağrısı yaşayan kişiler tam olarak nedenini tahmin edemedikleri için bel ağrısına hangi bölüm bakar, hangi doktora görünmek gerekir bilememektedirler. Bel ağrılarına fizik tedavi bölümü ve ortopedi bölümü bakmaktadır. Bu iki bölümde genel olarak benzer rahatsızlıklara baksalar da aralarında ufak farklılıklar bulunmaktadır.

Bel ağrıları kireçlenmeler, eklem sıvısındaki azalmalar, fıtık, zedelenmeler, farklı organlardaki rahatsızlıkların bele vurması vb. sebeplerle meydana gelebilmektedir. Bel ağrısı yaşadığınızda beraberinde boyun ağrısı, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar vb. belirtiler bulunuyorsa ortopedi bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz. Sadece bel ağrısı yaşanıyorsa fizik tedavi bölümüne de görünebilirsiniz.

Hangi Bölüme Gitmeliyim?

Gideceğiniz hastanede fizik tedavi ve ortopedi bölümünden hangisi varsa ondan randevu alıp muayeneye gidebilirsiniz. İki uzmanda sorununuzu tespit edip sizi uygun tedaviye yönlendirecektir. Ortopedi uzmanı daha çok ilaç tedavisi ve zorunlu durumlarda cerrahi tedavi uygularken fizik tedavi uzmanı biraz daha antremanlarla, çeşitli elekriksel aletlerle vb. değişik yöntemlerle tedavi uygulamaktadır.

Bel ağrınızın sebebi tespit edildiği zaman uygun tedavi için bölümler birbirine yönlendirme yapabilir. Ortopedi bölümü fizik tedavi bölümüne, fizik tedavi bölümü de ortopedi bölümüne yönlendirme yapabilir.

Ortopedi Bölümü Başka Hangi Hastalıklara Bakar?

Eklem ağrıları, burkulmalar, omurga rahatsızlıkları, romatizma hastalıkları, topuk dikeni, tüm kırık çıkıklar, çatlaklar ve farklı yaralanmaların tedavilerine ortopedi bölümü ortopedist bakar. Ortopedi bölümünde fizik tedaviden farklı olarak ilaç tedavileri daha yoğun uygulanmaktadır. Ayrıca ortopedi doktoru fıtık vb. problemlerde cerrahi tedavi uygulamaktadır.

Fizik Tedavi Bölümü Başka Hangi Hastalıklara Bakar?

Boyun, bel ve çeşitli eklem ağrıları, kireçlenmeler, kemik erimeleri, fibromiyalji, kas hastalıkları ve kas ağrıları, felçler, romatizmal hastalıklar, fıtıklar, ayak, diz ve bilek ağrıları gibi sorunlarla fizyoterapist ilgilenmektedir ve bu sorunlara fizik tedavi bölümü bakar. Fizik tedavi doktoru ortopedi doktorundan farklı olarak genelde ilaçsız ve cerrahi işlem olmadan tedavi uygulamaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.