Tetanoz Aşısı

Tetanoz Aşısı

aşısı bu hastalıktan korunma amaçlı olarak yapılmaktadır. Özellikle çocuklarda daha iyi etki sağlaması amacı ile Sağlık Bakanlığı tarafında 5-9 yaşları arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. Bu aşı boğmaca, , difteri üçlüsünden oluşan karma aşı olarak halk tarafından bilinmektedir.
Bu aşı öncelikle bebeklerde 2. 3. ve de 4. ayda ilk 3 doz, 16. ve 24. ayda 4. doz, ilköğretim 1. sınıfa gelindiğinde ise 5. doz yapılmaktadır ve bu zamana yayılarak yapılan aşı çocuklar üzerinde uzun süreli bir koruma sağlar. Yeni doğan bebeklerdeki tetanozun önlenmesi için, anne adaylarına 2 doz aşı yapılması gerekmektedir. Her hangi bir yaralanma durumu yaşandığı zaman ise kişinin aşı durumu doktor tarafından değerlendirilip karar verilmelidir. Aşıları eksiksiz olarak yapılmış olan kişiye, yaranın kötü, kirli olması durumunda kişiye yapılan aşının üzerinden en az 5 yıl geçmişse, yarası temiz olan kişilerde ise aşının üzerinden 10 yıl geçmişse yeniden aşı işlemi gerçekleştirilir. Özellikle çocukluk çağında yapılan bu aşılama sayesinde çocukların 3 hastalığa karşı büyük bağışıklık kazanması sağlanmış olur. Bunlar tetanoz, boğmaca ve de ölü difteri mikrobundan oluşan aşıdır. Ancak özellikle son yıllarda yan etkilere sebep olması yüzünden boğmaca için boğmaca toksinlerinden meydana gelen DaBT şeklinde aşılama yapılmaktadır. Bu aşı daha öncelerde yapılan aşılar kadar etkili olmasa bile, gösterdiği yan etkileri diğerlerine göre oldukça azdır.

Tetanoz Aşısı Ne Derece Koruma Sağlar ?

Bu hastalığı geçirmiş olmak kişi üzerinde bağışıklık sağlamaz. Ancak hastalığa karşı koruma çocukluk döneminde uygulanacak 3 doz aşı ile sağlanabilmektedir. Fakat tetanoz mikrobu aşı ile uygulandığından canlı bir uygulama olmadığı için, 10 yıl sonra bağışıklıkta azalma olacaktır. Bu hastalığa karşı % 100 koruma sağlanabilmesi için her 10 yılda bir mutlaka tekrarlanmalıdır. Çocukluk döneminden sonra uygulanması gereken aşı sadece DaBT tetanoz aşısı şeklinde uygulanmalıdır. Bu hastalıkta vücuda salgılanan zehir yüzünden tetanoz mikrobu vücudu tamamen etkisi altına alır kasılma ve felce sebep olarak, solunumun felç olmasına neden olur. Hasta böylelikle solunum yetmezliğinden ölür. Bu yüzden kesinlikle aşı yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Tetanoz Aşısının Sebep Olduğu Yan Etkiler Nelerdir ?

Aşı uygulamasının ardından en çok görülen yan etkiler aşı yapılan yerde hassasiyet, ağrı, kızarıklık ve şişliktir. Özellikle 4. ve de 5. dozdan sonra bu etkiler daha fazla görünür, en geç 2 gün içinde kendisini gösterir. Hatta bazı durumlarda aşının uygulandığı kol ve bacakta neredeyse tamamı ile  şiştiği görülür. Ortalama 3-4 gün devam eden yan etkilerin, sonrasında kendiliğinden geçtiği görülür. Bazı istisna durumlarda ise halsizlik, iştahsızlık ve ateş gibi çeşitli belirtilerde görülmektedir. Ayrıca aşı sonrasında ateş ve bu durumda kasılmalar, sebepsiz ağlamalar görülebilir. Ateş yükselmesi sebebi ile meydana gelen kasılma nöbetlerini önlemek, en aza düşürmek için ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.

Tetanoz Aşısının Yapılmamasına Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir ?

– İlk doz olarak uygulanan aşı sonrasında görülecek olan her hangi bir alerjik reaksiyon sonrasında aşıya devam edilmemelidir.
  1 doz aşı sonrasında, çocuklarda beyinde etkilenme görülür ve koma durumu gerçekleşirse hemen aşıya hemen son verilmeli ve devam edilmemelidir.
1 doz aşı yapılmasının ardında ilk 48 saatlik zaman içerisinde ateş 40,5 derecenin üzerine çıkarsa çocuğa uygulanacak olan aşılar yapılmamalıdır.
1 doz aşı sonrasında çocuklarda 3 saat süreyle kesintisiz olarak görülen ağlama nöbetleri sonrasında aşıya kesinlikle devam edilmemelidir.
– En önemlisi de ağır ateşli hastalıkları geçirmiş olan çocuklara kesinlikle aşı uygulanmamalı, sadece sağlıklı olan çocuklara uygulanmalıdır.
6 yaşını geçmiş olan çocuklara ve de yetişkin bireylere yalnızca DaBT tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

Tetanoz Aşısının Hamilelikte Yapılması Nasıl Olur ?

Hamile olan bayanlara gebeliklerinin 20. haftasından sonra 2 doz aşı yapılmalıdır. Bunun en büyük sebebi yeni doğan bebekte tetanoz olma olasılığının oldukça fazla olmasıdır. Özellikle bebeklerin emme zorlukları yaşamaları durumunda ortaya çıkar ve 4-29 gün aralığında kendisini gösterir. Doğumların kötü şartlarda sterilize edilmemiş ortamlarda gerçekleşmiş olması, bebeğin göbek bağı olarak bilinen kordonunun hijyen sağlanmadan kesilmesi ve annenin aşısının yapılmamış olması durumunda büyük riskli bir durum ortaya çıkar, bu durumda yeni doğan bebekteki tetanoz olma riskini ortadan kaldırabilmek için aşılama yapılmalıdır. Aşısı yapılmış olan annelerin bebekleri ise doğum esnasında koruyucu etki gösteren tetanoz toksinleriyle dünyaya gelecekler ve böylelikle korunmuş olacaklardır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.