Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Yan Etkileri Nelerdir?

Bu hastalığa karşı olarak tetanoz immunglobülin ilaçlar arasında bulunan farklı tetanoz aşıları bulunmaktadır. Bu aşılar tetanozun profilaktik tedavisini sağlamak için aşı formunda uygulanmaktadırlar. Fakat bu aşıyı yaptırmak isteyen kişiler nelerdir? , , ne tür yan etkilere sebep olmaktadır diye merak etmektedirler. Bu makalemizde tetanoz aşısının olası yan etkilerine ve gebelik döneminde yapılan tetanoz aşısının herhangi bir bulunup bulunmadığına değineceğiz.

Enjeksiyon Bölgesinde Ağrı Yan ;

İğne yapıldıktan sonra kolunuzda birgün süreyle ağrı, acı ve uyuşma hissi oluşabilmektedir. Bu derinizin hassas dokusunda batan iğnenin oluşturduğu yaralanmadan kaynaklanan bir durumdur. Geçici olarak birkaç saat veya en fazla 24 sürebilmektedir.

Ateş Görülmesi;

Tetanoz aşısı vücuda enjekte edilen zayıf tetanoz virüslerinin vücutta yok edilerek bağısıklık sisteminin güçlenmesini temel almaktadır. Bağışıklık sistemi aşı yardımıyla güçlendirilirken aynı zamanda vücutta yoğun antikor üretimi olmaktadır. Bu üretim sebebiylede ateş vb. çeşitli tetanoz aşısı yan etkileri görülebilmektedir. Ateş görüldüğü zaman novalgin veya aspirin gibi hafif ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanabilirsiniz fakat ilaç kullanmasanızda 12 saat civarı bir süre ateş son bulabilmektedir. Çok istisnai olarak ateşin aşırı yükseldiği durumlarda hastaneye gidebilirsiniz.

Ciltte Kızarıklık;

Cilt dokusu aşırı derecede hassas olan kişilerde enjeksiyon deride kızarıklık belirtileri görülebilmektedir. Bu kızarıklıklar subkutan dokunun zedelenmesi sonucu veya aşılama işleminden sonra oluşabilek herhangi bir enfeksiyondan dolayı meydana gelebilir. Yaşanan kızarıklık 2 gün içinde geçmediği takdirde bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir.

Aşırı Advers Etkiler;

İstisnai olarak çok az insanda tetanoz aşısı çeşitli geçici kasılmalara ve kramplara sebep olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Bu kasılmalar kendiliğinden geçebildiği gibi bağışıklık sistemi aşırı derecede zayıflamış olan kişilerde çeşitli farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Gebelik döneminin 4. ayında ilk tetanoz aşısı yapılmaktadır. Ardından en az 1 ay geçtikten sonra 2.doz, ardından 6 ay sonra 3. doz tetanoz aşısı yapılır. Bu aşının yapılma sebebi annenin ve bebeğin clostridium tetani bakterisine karşı korunmasını sağlamaktır. Bu koruma sağlanmadığı takdirde hem anne hemde bebek olası bir tetanoz belirtisinde aşırı derecede kötü sonuçlarla karşılaşabilmektedir. Hamilelik döneminde tetanoz aşısı yan etkileri yukarıda belirttiğimiz yan etkilerle aynıdır. Annelerin gönlü rahat bir şekilde tetanoz aşısı olması bütün doktorlar tarafından önerilmektedir. Örneğin; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Op. Dr. Altuğ Semiz’in bu videosunu izleminizi öneririm.

Tetanoz Aşısı ve Farklı İlaç Etkileşimleriyle Oluşan Yan Etkiler

Baytet 1 ml olarak uygulanan tetanoz aşısı çocuk felci, kabakulak, kızamık, kızıl vb. çeşitli aşı türleriyle etkileşime girebilmekte ve çeşitli yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu sebeple tetanoz aşısı olduktan sonra tehlikeli yan etkilerle karşılaşmamak için 3 ay boyunca bu aşıların yapılmaması veya hastane ortamında kontrollü bir şekilde gözetim altında yapılması gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Tetanoz aşısı DBT aşısı denen difteri, tetanoz ve boğmaca üçlüsü şeklinde uygulanabilmektedir. Fakat bu aşı ilk defa yapıldığı çocukta aşırı derecede yan etkilere sebep olursa kesinlikle bir daha yapılmaz.
Tetanoz aşısı boğmaca rahatsızlığı yaşamakta olan çocuklara ve bireylere yapılmaz çünkü bu kişilerde kasılmalara sebep olarak tehlikeli ölümcül yan etkilere sebep olabilir.
Boğmaca aşısı yapılan bir çocukta aşırı yüksek ateş görüldüğü durumlarda tetanoz aşısı uygulanmaz, aynı şekilde tetanoz aşısı olan bir çocukta yüksek ateş görüldüğünde de tetanoz aşısı tehlikeli yan etkileri oluşturabilir düşüncesiyle yapılmaz.

Doktorlarımız Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Hakkında Ne Düşünüyor?

Yararlanılan Kaynaklar;
http://www.ilacprospektusu.com/ilac/30/baytet-1-ml-250-iu-solusyon
http://www.youtube.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Tetanus_vaccine
http://www.cdc.gov/vaccines/VPD-VAC/tetanus/default.htm
http://www.vaccines.gov/diseases/tetanus/

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Nihal dedi ki:

  Ben kan alındıktan sonra bayılıyorum tansiyonum,şekerim düşüyor. Çok zaman sonra da tetanoz aşısı olacağım.Tekrar bayılma gibi bir durum olabilir mi? Ne yapmam gerek

 2. hazal dedi ki:

  6 aylık hamileyim dün tetanoz aşısı oldum bulantı kusma ve aşırı halsizlik var bende.. onun yani sıra sıkıntı basıyor duvarlar üstüme üstüme geliyor eve sıgmiyorum çok kötüyüm bu normal mi geçer mi lütfen yardımcı olun

 3. Mehmet Sait dedi ki:

  Bir parmağıma cam batması nedeniyle hastaneye gittim müdahaleden sonra, tetanos aşısı uyguladılar. Yara kapandı. Dikişler söküldü. 10 gün sonra aşı yapılan kolumda bir ağrı ve şişkinlik oluştu. Ne yapmalıyım.

 4. gamze dedi ki:

  1 hafta oldu tetanoz asisi oldum ve hala halsizim ne zaman geçer ?

 5. mevlut dedi ki:

  Unuttum 10 gun icinde 2 defa tatanoz asisi yaptirdim birsey olurmu

 6. seçil dedi ki:

  48 saati geçti hala şiddetli ağrıyor aşının yapıldığı kol ve 5 aylık hamileyim bu normal mi ne zaman geçer

 7. engin dedi ki:

  dikkat edilmesi gereken ve ihmal edilmeyecek bir durum, bilgilendirme için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.