Tetanoz Aşısı Süresi

Tetanoz Aşısı Süresi

Halkımız arasında genel olarak paslı şeylerin bir yerimizi kesmesi ya da delmesi sonucundan dolayı yapılması gerek olduğu bilinir. Fakat bilindiği gibi bir şeyin kesmesi ya da delinmesinden dolayı kaynaklanmamıştır sadece, birçok şeyden dolayı tetanoz olma olasılığı vardır. Hatta umursamadığımız bir küçük kesikten dolayı bile meydana gelebilmektedir.

Bundan dolayı da vardır. Her 10 yılda bir mutlaka yetişkin bir insanın tetanoz aşısı yaptırması gerekmektedir. Bunu ihmale aldığımız takdirde vurulmayınca tetanoz aşısı süresi geçtiği zaman hayatımızda risk taşıma olasılığı vardır. Bu hastalık topraktan dolayı yaralanmalarda, kesik yere bir pislik bulaştığında enfeksiyon kapmasından dolayı bile yola çıkarak tedavisi yapılmadığında ölümcül hatta uzuv kaybına bile sebep olabilmektedir.

Ülkemizde devlet tarafından belirli zamanlar içerisinde tetanoz aşısı süresi belirlenmiştir. Bu belirlenen süreçlerde kesin olarak bu aşı yapılmalıdır. Örnek verecek olur isek bebeğin doğduğu ilk aylar içerisinde yapılmaktadır. İlkokul döneminde tetanoz aşısı yapılmaktadır. Lise çağında ilk zamanlarda yapılmalıdır. Yetişkin bir insanda ise 25 yaşından sonra mutlaka her 10 yıl içersinde yapılması gerekli ve önemlidir. Bir şey olsun ya da olmasın mutlaka tedbir almak açısından gün kaybı yaşamadan ttanoz aşısı vurularak hayatımızı kurtarmış oluruz.

Hamilelik dönemi içerisindeki bayanlara da hamilelik dönemi içinde tetanoz aşısı uygulamaları mutlaka yapılmalıdır. Aşının etkisi azaldığı zaman risk taşımaya başlar bundan dolayı her 10 yıl içersinde bir hatırlatma dozu yapılmalıdır. Böylece önceden tedbirimizi alarak hayati riskimizi kurtarmış oluruz.

Hastalık bulaştığı zaman aşı ile iyileşme olasılığı vardır. Fakat iyileşme süreci bulaştığı için tedavi uzun sürebilmektedir. Bu konuda eğitimler verilerek yada aşıya teşvik edilerek, bu tetanoz olasılığını ortadan kaldırmaya çalışılmalı ve hayati riskini ortadan kaldırılmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.