Tetanoz Aşısı Nerden Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nerden Yapılır?

?

Sitemize gelen ziyaretçilerin bir kısmı yorum bölümünden bizlere nerden yapılır veya nerede yapılmaktadır gibi sorular sormaktaydılar bizde bu sebeple bir makale hazırlayıp bu konuya bir aydınlık getirmeye karar verdik. Öncelikle tetanoz aşısı nerden yapılır sorusuna cevap verelim. Tetanoz aşısı intramüsküler yani kas içine yapılan bir iğnedir bu sebeple koldan yapılmaktadır. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra ilk birkaç saat aşı bölgesinde hafif ağrı ve kızarıklık görülebilmektedir. Bu gayet normal bir durumdur ve kendiliğinden geçecektir. Ayrıca tetanoz aşısı olduğunuz gün vücüdunuz clostridium tetani bakterisine karşı bağışıklık kazanmaya çalıştığı için hafif şekilde ateşiniz yükselebilir.

Bir diğer soruya gelecek olursak tetanoz aşısını kendi aile hekiminizde, farklı bir ilde iseniz herhangi bir sağlık ocağında veya hastanede yaptırabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak yapılan periyodik kontroller süresinde 10 yılı aşkın süredir tetanoz aşısı yaptırmamış olan kişiler tespit edilmektedir. Bu kişiler de hastaneye gittikleri zaman aşılarını zorunlu olarak yaptırmaları gerektiği belirtilmektedir. Aşı yapıldıktan sonra 5-10 yıl koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayrıca tetanoz sadece paslı, kesici aletlerden bulaşmayıp aynı zamanda toprak vb. ortamlardan da bulaşabilmektedir. Bu sebeple her ihtimale karşı düzenli olarak tetanoz aşısını yaptırmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (4)

YORUM YAZ
  1. Avatar selen 31 Ocak 2017, 01:11 diyorki:

    tetanoz vururken acıtmıyor ancak vurduktan sonra omuzda yaklaşık bigün bi ağrı oluştu.aynı tutulma ağrısı gibi üstüne basıldıında ağrıyor..ama dayanılır çok kötü değil

  2. Avatar Birgül İnan 23 Haziran 2015, 11:20 diyorki:

    Burakhan kardeşim öncelikle subgutan değil subcutan die yazılır.(s.c.). Tetanoz aşısı s.c. yapılmaz.sen hastalarına tetaniz aşisını s.c yapıyorsan vayyyy o hastaların haline..Omuz basinda bulunan ücgen kas vardır.biraz derine omuzun iki parmak ortasına yaparsın.

  3. Avatar burakhan maçin 1 Mart 2015, 21:33 diyorki:

    ben acilde çalışıyorum kesilmelerde her gelene yaptığımız bir aşıdır subgutan yapılır tetanoz çok önemlidir ölümcül sonuçlar doğura bilir