Tetanoz Aşısı Nedir

Tetanoz Aşısı Nedir

Tetanoz Aşısı Nedir

Tetanoz ve tetanoz aşısı nedir? gelin inceleyelim. Tetanoz; bakterilerin neden olduğu, insanın kirli ve açık yaralarından giren bakterilerin solunumu ve sinirleri felç ederek, hastanın solunum yetmezliğinden ölümüne kadar seyredebilen bir hastalıktır. Özellikle de doğum yapan annelerde, doğum ortamı temiz değilse, tetanoza yakalanma olasılığı çok yüksektir. Ancak tetanozun, aşı ile tedavi edilebilir bir hastalık olması; durumun ciddiyetini hafifletmektedir. Ülkemizde ilk tetanoz aşısı 1968’de yapılmaya başlanmıştır ve aşılama günümüzde hala devam etmektedir.

Tetanoz aşısı nedir? hangi sıklıklarda vuruluyor? Şimdi bunları ele alalım;

  • Doğumdan itibaren bir yaşına kadar olan süreçte bebeklerimize ‘Karma Aşı’ şeklinde tam üç doz tetanoz aşısı vurulmaktadır.
  • 18. Ayda bir doz ‘Pekiştirme Dozu’ verilmektedir.
  • İlköğretim birinci sınıfta da gene ‘Pekiştirme Dozu’ olarak bir doz daha aşı uygulanmaktadır.

Bu şekilde anneler ve devletin işbirliği ile çocuğa beş doz aşı uygulanmış oluyor. Sadece bir doz vurulan aşılar sadece geçici süreliğine koruyuculuk sağlamaktadır. Bu sebeple en az üç doz aşı yapılması gerekmektedir. Toplamda yapılan beş doz aşı ise, koruyuculuğunu on yıla kadar sürdürebilmektedir. İlköğretim 8. Sınıfta çocuklara 6. Doz aşı uygulanmakta, böylece aşının etkisi bireyi 20-30 yaşına kadar koruyabilmektedir. Bireyler bu dönemden sonra kendi aşılarını takip etmeli ve mümkünse her on yılda bir tetanoz aşısı yaptırmalıdır.

Hamile bayanlar çocuğunun ve kendisinin sağlığı için, gebeliğin dördüncü ayında, iki hafta arayla iki doz aşı yaptırmalıdır. Mümkünse hamilelik döneminde beş doza tamamlamalıdır.

Tetanoz aşısı nasıl koruma sağlar ve faydaları nelerdir?

  • Tetanoz aşısında, tetanoz bakterisi canlı olarak uygulanmaz. Ölü olarak uygulanır. Bu yüzden vücut ölü bakterilerle kazandığı savunma mekanizmasını canlı bakteriye de uygulayabilir.
  • Aşı çok güçlü olduğu için, 10 yıllık periyotta tam koruma sağlar ve fakat olası yaralanma durumunda koruyuculuk etkisinin güçlü olması için ekstra aşı yapılabilir.
  • Tetanoz tanısı ile gelen hastaya önce serum takılır, daha sonra tetanoz aşısı uygulanır. Eğer solunumu çok kesiliyorsa yoğun bakım ünitesine alınarak tedavi edilir. Vücut böylece savunma sistemini geri kazanır.
  • Uygulanan aşı, 37 derecede 1 ay bekletilmiş tetanoz toksininden oluşmaktadır. Zehrini bu şekilde kaybeder ve antijene dönüşmeye başlar. Kasların kasılmasına ve solunumun durmasına neden olan, bu kadar önemli bir hastalığın önlemi mutlaka alınmalı ve ücretsiz olan tetanoz aşısı 10 senede bir yinelenmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.