Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur?

Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur?

Ne Kadar Korur?

Her bireye belirli dönemlerde tetanoz hastalığından korunabilmeleri için tetanoz aşısı yapılmaktadır. Çocukluk dönemlerinde, hamilelikte ve yetişkinlik dönemlerinde farklı periyotlarla tetanoz aşısı yapılır. Fakat sürekli olarak bu aşının yapılması insanların aklına sorusunu getirmektedir. Bu içeriğimizde bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur?

Yetişkin bireylerde aşı yapıldıktan sonra 10 yıla kadar koruyuculuk etkisini devam ettirebilmektedir. 5 yıl boyunca kesin koruyuculuk etkisi bulunmaktadır. Yani ilk 5 yıl boyunca olası bir yaralanma durumunda tetanoza yakalanma olasılığınız yok denecek kadar düşük bir seviyededir. 5 ile 10 yıl arasında ise tetanoza karşı koruyuculuğu devam etmesine rağmen herhangi bir kesikte önlem amacıyla tekrar aşılama yapılabilmektedir. Fakat 10 yılı aşkın süredir tetanoz aşısı olmamış kişilerin kesinlikle aşı olması gerekmektedir.

Hamilelerde Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur?

Hamilelik döneminde hem annenin hemde bebeğin tetanozdan korunması için bu aşı gebelikte 2 sefer yapılmaktadır. Bunun sebebi annenin vücudunda bir kesik oluştuğunda veya doğum sırasında bebeğin yeni doğan tetanozuna yakalanmasını engellemektir. Geçmişte bu aşı yapılmadığı için birçok bebek yeni doğan tetanozuna yakalanarak birkaç saat içinde hayatını kaybetmiştir. Bu sebeple hamileliğin 4. ayında ve 6. ayında 2 doz şeklinde tetanoz aşısı yaptırılması hem anneyi hemde bebeği hem hamilelik döneminde hemde doğumdan sonraki dönemde tetanozdan koruyucu etkiye sahiptir.

Çocuklarda Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur?

İlk olarak çocuk doğduktan sonra 16. aya girdiğinde ilk tetanoz aşısı yapılır. Daha sonra 1. sınıfta ve 8. sınıfta son kez çocukluk dönemi tetanoz aşısı uygulanarak çocuğun bu hastalığa karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Ardından yetişkinlik döneminde ise 10 yılda bir periyodik olarak aşı yapılmaya devam edilir. Fakat çocukluk döneminde yapılan aşı sadece tetanoz karşı değil aynı zamanda difteri ve boğmacaya karşı da yapılmaktadır. Tek aşı şeklinde üç hastalığa karşı bağışıklık sağlanmaya çalışılır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Gulçin Nadir dedi ki:

  tetenoz aşısı koruma süresi nedir

 2. Merve Nur dedi ki:

  Tetanoz aşısı kaç yılda bir yapılır

 3. Dani eldow dedi ki:

  Tetanoz aşısı neden yapılır

 4. Samet dedi ki:

  Tetenoz aşısı hakkında bilgiler için teşekkr ederim

 5. Leyla Kale dedi ki:

  kedi ısırdığı zaman tetanoz aşısı olmam gerekiyor mu acaba ?

 6. helin taş dedi ki:

  Aşı olmaktan korkanlar ne yapacak peki 🙂

 7. Semih pek dedi ki:

  köpek ısırdıktan sonra tetanoz olmaya gerek var mı ?

 8. Galip dedi ki:

  Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur , kaç yılda bir olmamız gerek

 9. Maral dedi ki:

  tetanoz aşısı ihmale gelmez aman dikkat edin arkadaşlar

 10. Jale yürür dedi ki:

  tetenoz aşısı kaç yılda bir yapılır acaba ?

 11. Tahir kara dedi ki:

  Tetanoz aşısı hakkında bilgiler için teşekkür ederim hocam.

 12. Bilal dedi ki:

  Bir şey sorucaktım ben tam 32 gün önce elimi paslı bir cisime çizdirdim tedbiren yaklaşık 3 saat sonra tetanoz iğnesi vuruldum fakat tedirginim acaba işe yaramadımı en küçük ağrımda falan acaba tetanozmu oldum diye tedirgin oluyorum sizce bir problem var mıdır

 13. nazmi gülcan dedi ki:

  Merhaba,
  1 ay önce paslı çivi elime battığı için, tetanoz aşısı oldum, 28 yaşındayım. bugün elimi paslı boru kesti, 1 santim uzunluğunda 1 kesik. tekrar aşı olmam gerkelimi?
  teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.