Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nasıl Yapılır?

?

Her aşının kendisine özgü özellikleri vardır. Saklanma koşulları, uygulanma biçimler, uygulanma sayısı veya tekrar aşısı sayısı karakteristik özellikler taşır. uygulanması intramusküler (im) denilen kas içine injeksiyon yöntemini kapsamaktadır.
İntramusküler uygulamalar kas içine inteksiyon şeklinde olur. Vücutta intramusküler uygulama için uygun iki ana kas vardır. Bunlardan birisi üst ekstremite olarak ifade edilen kollarda bulunan deltoid kasıdır. Deltoid kası omuz başlarında bulunan üçgen şeklinde büyük bir kastır. Kolun abduksiyon denilen dışa açılma hareketinin yapılması başta olmak üzere pek çok hareket alanı sağlamaya müsait yapısı vardır.
İntramusküler uygulamaya uygun olan ikinci kas ise gluteus maksimus kasıdır. Gluteus maksimus kası kalçanın dış hatlarını oluşturan asıl kastır ve halk arasında kaba et olarak bilinir. Gluteus maksimusun intramuskuler uygulamadaki çoğunluklu görevi ilaç ineksiyonlarını kapsamaktadır.
Tetanoz aşısı da dahil olmak üzere intramusküler uygulanan aşılar için daha çok deltoid kası tercih edilmektedir. Grip aşısı, hepatit aşıları,tetanoz aşıları, üçlü karma aşı deltoid kastan intramusküler olarak uygulanabilen aşı türleridir.
Parenteral uygulamaların farklı şekillerde yapılması asıl olarak emilim kapasitesine bağlıdır. Bir ilacın intramusküler(ım) veya subkutan(sc)-deri altı- uygulanması çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya konmuş verilere göre istenen emilim miktarına bakılarak karar verilen bir durumdur.
Emilim miktarı, emilim süresi ilacın etkisini değiştirmektedir. için istenen doz intramusküler intejksiyon yöntemi ile elde edilebilmektedir. Bu nedenle subkutan veya intradermal aşı uygulamalarından ziyade kas içine inteksiyonların yapılması tercih edilir. Bu makalemizde tetanoz aşısı nasıl yapılır sorusuna elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.