Purtukal.Com
Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?
Sosyal Medyada Paylaş
10 Ocak 2015
Admin

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır? Tüm hayatımız boyunca belirli periyotlarla tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bunun sebebi clostridium tetani denen tetanoz bakterisinin vücudumuza bulaşıp hastalık yapmasına engel olmak ve vücudumuzun bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Çünkü tetanoz virüsü sadece kesik ve yaralardan bulaşmayıp aynı zamanda topraktanda bulaşabilmektedir. Normal Bireylerde Tetanoz

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tüm hayatımız boyunca belirli periyotlarla tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bunun sebebi clostridium tetani denen tetanoz bakterisinin vücudumuza bulaşıp hastalık yapmasına engel olmak ve vücudumuzun bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Çünkü tetanoz virüsü sadece kesik ve yaralardan bulaşmayıp aynı zamanda topraktanda bulaşabilmektedir.

Normal Bireylerde Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

İlkokul 8. sınıftan sonra normal bireylerde tetanoz aşısı düzenli olarak 10 yılda bir yapılmaktadır. Bu aşı yapıldıktan sonra ilk 5 yıl kesin koruyuculuk sağlamaktadır. 5. yıldan sonra 10. yıla kadar olası bir yaralanma durumunda önlem amacıyla tekrar tetanoz aşısı yapılabilir. Fakat 10.yıldan sonra kesinlikle tekrar tetanoz aşısı yapılması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Kaç Ayda Bir Yapılır?

Hamileliğin 16. haftasında yani 4. ayında ilk tetanoz aşısı yapılır. Ardından 1 veya 2 ay sonra tekrar 2. doz hamilelik dönemi tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu aşılar hem anneyi korumakta hemde bebeğin yeni doğan tetanozundan ölme olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Çocukluk Döneminde Ne Zaman Yapılır?

Çocuk doğduktan sonra ilk olarak 16. ayda tetanoz aşısı yapılır. Ardından ilkokul 1. sınıfta daha sonrasında ise 8. sınıfta tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu dönemden sonra ise 10 yılda bir yapılmaya devam edilir.

Bir adet yorum var.

Bir Yorum Bırak

Purtukal.Com Copyright © 2014 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır Tıbbi Sorumluluk Reddi
sitemap