Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tetanoz Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kaç Yılda Bir Yapılır?

Tüm hayatımız boyunca belirli periyotlarla tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bunun sebebi clostridium tetani denen tetanoz bakterisinin vücudumuza bulaşıp hastalık yapmasına engel olmak ve vücudumuzun bu hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Çünkü tetanoz virüsü sadece kesik ve yaralardan bulaşmayıp aynı zamanda topraktanda bulaşabilmektedir.

Normal Bireylerde ?

İlkokul 8. sınıftan sonra normal bireylerde tetanoz aşısı düzenli olarak 10 yılda bir yapılmaktadır. Bu aşı yapıldıktan sonra ilk 5 yıl kesin koruyuculuk sağlamaktadır. 5. yıldan sonra 10. yıla kadar olası bir yaralanma durumunda önlem amacıyla tekrar tetanoz aşısı yapılabilir. Fakat 10.yıldan sonra kesinlikle tekrar tetanoz aşısı yapılması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Kaç Ayda Bir Yapılır?

Hamileliğin 16. haftasında yani 4. ayında ilk tetanoz aşısı yapılır. Ardından 1 veya 2 ay sonra tekrar 2. doz hamilelik dönemi tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu aşılar hem anneyi korumakta hemde bebeğin yeni doğan tetanozundan ölme olasılığını ortadan kaldırmaktadır.

Çocukluk Döneminde Ne Zaman Yapılır?

Çocuk doğduktan sonra ilk olarak 16. ayda tetanoz aşısı yapılır. Ardından ilkokul 1. sınıfta daha sonrasında ise 8. sınıfta tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu dönemden sonra ise 10 yılda bir yapılmaya devam edilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Muhammt dedi ki:

    Ben 8. Sınıfta tetonoz aşısı oldum 1 yıl geçti …
    Sini elime pasli demir battı. Naapmam gerekiyor

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.