Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kaç Yıl Korur?

 sorusu aşılar söz konusu olduğu zaman sorulan soruların başında gelir. Her aşının belli bir koruma süresi vardır. Daha sonra pekiştirme dozu olarak bilinen rapel dozlar yapılır. Bu sayede vücutta aşılarla sağlanmış olan bağışıklığın zayıflamasına fırsat kalmadan güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.
Tetanoz hastalığının genellikle kirli veya paslı metallerin yol açtığı kesikler sonucunda oluştuğu düşünülmektedir. Ancak halk arasında bilinen yanlışların başında gelir. Tetanoz hastalığına yol açanClostridium tetani isimli bakteri yalnızca paslı çivilerle bulaşmaz.Vücudun cilt bütünlüğünün bozulduğu bütün durumlarda tetanoz gelişme ihtimali vardır. Toprakla temas sonucu da çok sık mikrop kapılabilmektedir. Bu nedenle tetanoz aşısı kaç yıl korur şeklinde bir sorunun cevabı mutlaka bilinmelidir.
Yaralanmalardan sonra veya kişilerin kesin aşı tarihlerini bilmedikleri bütün riskli durumlarda tetanoz aşısı yapılmaktadır. Mutlaka süresinin dolması beklenmez. Tetanoz aşısının koruyuculuğunun azalmaması için rapel dozlar 5 veya 10 yıl içinde yapılmalıdır. 5 yıla kadar koruyuculuğu çok yüksek düzeylerde iken sonrasında geçen her gün koruyuculuğunu azaltmaktadır. Bu nedenle 10 yılın beklenmemesi gerekir. Mümkün oldukça her 5 yılda bir tetanoz aşısı erişkin ve çocuklarda tekrarlanmalıdır.
Tetanoz aşısı kaç yıl korur? Sorusu genellikle erişkinlerin kendileri için değil çocukları için endişe ettikleri bir durumdur. Ancak tetanoz hastalığının çocuk veya erişkinlerde bir ayrıcalığı yoktur. Bütün yaş ve cinsiyetler için risk kabul edilmektedir.  Tetanoz küçük bir ihmalkarlığı dahi kaldırmayacak bir hastalıktır.
Ne yazık ki toplumdaki büyük vurdum duymazlıklardan birisi yaralanma konusudur. Özellikle güvenilirliğinden emin olunmayan metal yüzeylerin sonucu oluşan kesiklerde, Oluşmuş bir kesik için  uygun hijyen ortamı sağlanamamasında, evlerdeki metal eşyaların sonucu oluşmuş kesiklerde hastanelere başvuru oranı çok azdır. Eğer kişiler rapel dozlarının koruyuculuk sürelerinin dolmadığından emin değillerse mutlaka aşı yaptırmak için hastanelere başvurmalıdırlar. Çok basit ve ucuz olan tetanoz aşısı hayat kurtaran bir aşıdır. Aksi taktirde çok ağrılı ve ölüme sebebiyet verebilen bir sürecin önlenmesi ciddi derecede zorlaşmaktadır. Tetanoz aşısının süresi dolmuş olan bireyler mutlaka oluşmuş olan kesinin boyutuna,derinliğine bakmadan aşı yaptırmalıdırlar.

 

Ek Güncelleme:

 

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur? Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur? Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

 

 

 

 

 

 

 

Opistotonus tetanoza özgü bir duruştur. İleri evrelerde tüm vücudun ekstansiyon pozisyonuna geçmesiyle oluşur.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Ayse dedi ki:

  Merhaba. Bir ay önce elimden yaralanip tetonos olmuştum. Simdi de ayagimdan yaralandim. Civi pasliydi. Tekrar tetonos olmama gerek varmi ? Tek dozun korumasi hala devam ediyor mu yoksa ? Cok endiselendim lütfen bilgilendirin.

 2. Cicek dedi ki:

  Hamileliğinin 4. Ayında tek doz tetenos asisi yaptırdım hamileligimden 6 ay öncede yaptırmıştı bu aşılar beni ne kadar korur acaba bilgi alabilirsem sevinirim

  1. Cicek dedi ki:

   Chp alabilir miyim lutfen

 3. rizeli kazım dedi ki:

  29 yaşındayım, ilkokuldan sonra hiç aşı vurulmadım. 1 hafta önce evimde demir askılığın sacı elimi kesti. askılığı incelediğimde paslı olduğunu farkettim. acilde 10 dikiş attılar ama acil öylesine yoğundu ki bana hiçbirşey sormadılar. sadece agumuntin 1000mg antibiyotik yazdılar. daha sonra öğrendim ki tetanoz aşısı gerekliymiş. olaydan 5 gün sonra apar topar hastaneye giderek aşımı vurundum.şimdi ne olacak eğer bu mikrobu kaptıysam ne yapacağım? yaralanmadan sonra 24 saat içinde aşı olmam gerekiyormuş ben çok geç kaldım.lütfen tavsiyelerinizi paylaşın.

 4. Seda dedi ki:

  Merhaba ben 7 haftalik gebeyim.ayağımi terlıgimin tokasi yirtti fazla derin değil ama ,gebelikte tetanoz aşısı bu haftada olmuyormus önceki gebeliğimde 2 doz olmuştum 2010 yılı Şubat ayında onun koruması devam eder mi ?

 5. Yusuf Talha Bek dedi ki:

  En son ilkokul 1. sınıfta aşı oldum. Şu an 7. sınıftayım ve 1 haftadır ayakkabımdaki bir paslı iğne ile gezmişim. Yara izi göremiyorum ama korkuyorum. Ne yapmalıyım? 1. sınıfta olduğum aşı beni korur mu?

 6. Hatice kara dedi ki:

  Merhaba kızım 4 yaşında parkta oynarken demir bacagini kesti biraz derin tetanos yaptırmaya gerek varmı bebek aşıları tam yapildi

 7. Hatice dedi ki:

  Meraba benim ayagima civi batti ama kuflu degildi en son 8.sinifta asi olmustum ardan 3 yil gecti tetanoz asisi olmama gerek var mi

 8. Gözde dedi ki:

  Merhaba ben 3 ay önce parmağımı bıçakla kesmiştim gerek yok ama içiniz rahat etsin diye yapalım dediler tek doz aşı oldum. 2. Ve 3. Aşılarımı yaptırmadım. bugün elime zımba teli battı hiç kanamadı sadece derisi soyuldu zımba küflü yada paslı değildi yinede olmam gerekir mi aşı?

 9. yunus emre dedi ki:

  ben 3 yıl önce tetenoz aşısı oldum aymı köpeğn dışı gelmıştı tetenozaşısı oldum şmd 8. sınıftayım tetenoz aşısı vuracaklar aşıvurulm m yoksa vurulmayım mı

 10. Cansu dedi ki:

  Merhaba, dün köpeğime salam verirken parmağımı da ısırdı, tırnağımla etin arasında nir kesik oluştu. Köğeğim iki aylık kangal ve köyde besliyorum. Yani toprakla v. S ile çok haşır neşir. Brn sıyrığı önemsemedim ve aşı yaptrmadım. Ancak bugün omurgamda komple bit ağrı var ve kollarıma vuruyor parmaklarım dahi şiddetli ağrıyor. Baş ağrım da var. Bunlar tetanos belirtisi midir?

 11. seda dedi ki:

  Merhaba benim ayagima civi batti biraz pasliydi ama kanı akıttım. oksijenli su ve kolanya sürdum ayagima yan baiyorum normal basamiyorum tetanoz aşısını da 8. Sinifta kasım ayinda vurdum yani 9 ay geçti vurmasam birşey olurmu korkuyorum.

 12. Ahmet dedi ki:

  Bana bugün bir çivi battı sanırım paslıydı ama 4 5 ay öncede tetenoz asısı olmustum. Çivi damarıma battı sürekli acıyor zor basıyorum acaba bu ağrı tetonuzun belirtisimi yoksa damara battıgı için mi ağrıyor ? Daha 14 yaşındayım.

 13. mahmut dedi ki:

  Bu aşı 2 yılda bir yapılırmi acaba yapilirsa zararı varmıdır

 14. Pelin dedi ki:

  Lutfen yardimci olun

 15. Pelin dedi ki:

  16 aylik bebegim dustuu cenesinde ufak bir cizik olustu kesen seyin ne oldugunu bilmiyorum bebekken yapilan asisi korurmu lutfen acil cevap verin lutfen

 16. Furkan dedi ki:

  merhaba ayağıma bügün çok derin olmasada çivi battı hafif şişlik var ve geçen sene aşı olmuştum tekrardan olmama gerek varmıdır?

 17. derya dedi ki:

  Merhaba .4ay once elime tig girmisti.hastanede tek doz asi olmustum.ama az once cok derin olmamakla birlikte yine elime batti.tekraradan asi yaptirmalimiyim.

 18. Furkan Albay dedi ki:

  Merhabalar Yardımcı Olursanız Sevinirim..Lise 1.sınıf Öğrencisiyim Dün Yiğenimi Salıncakta Sallarken Kol dirseğimi paslı salıncak demiri sıyırdı ve kızarmaya başladı hafiftende şişti bastırıncada acıyor 8.sınıfta dT (Tetenoz-difteri) aşısı olmuştum tekrardan aşı olmama gerek var mı acile gitmeli miyim ? teşeküürler

 19. saadettin dedi ki:

  tetenoz aşı tarini unuttum yaralandım tekrar yaptırmamda bir sorun olurmu

 20. eylül dedi ki:

  dün elimi metl kapak kesti canım çok acıyor. ben daha 9 yaşındayım ve küçüüm. tetanoz olma ihtimalim yüksek miiiiiiiiiiiiiiiii

 21. Ali Delen dedi ki:

  Merhabalar benim ayak tabanima küflü çivi battı 34 yaşındayım daha önce tetanoz aşısı olup olmadigimi hatırlamıyorum yarayı kanatip kan çıkardım Temizleyip gazlı bezle sardim bilgi verirseniz sevinim asi olmak istemiyorum 🙂

 22. aydın dedi ki:

  merhaba ben geçen sefer olta iğnelerimle ilgilenirken elime azcık girdi iğne kendinden kan bilem çıkmadı ben sıkınca biraz kan çıktı 9.sınıfım doktora gitmem gerekirmi.(iğneler paslıydı)

 23. Derya derya dedi ki:

  Merhabalar, iki gun once ayak tabanima kupenin ignesi batti ve parmaklarim sisti sanirim sinire denk geldi kupenin ignesi. Dun acile gittin. Tetanoz aşısı yapıldı. Ben cok korkuyorum enjektorden neyseki canim hic yanmadi. Tek doz aşı yapıldı. Eczacı 1,5 yıl korur dedi. Siz 5 yıl yazmışsınız. Hangisi doğru acaba? Şimdiden teşekkür ederim bilgilendirme için

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun. Tetanoz aşısı 5 yıl ile 10 yıl arasında koruyucu özelliğe sahiptir. Minimum 5 yıl koruma özelliğine sahiptir. Eczacı neden öyle söylemiş bilmiyorum fakat farklı internet sitelerinde, kaynak kitaplarda ve doktorlar tarafından en az 5 yıl koruyucu özelliği olduğu ifade edilmektedir.

 24. Necati Bilge dedi ki:

  Merhaba, 28 yaşındayım, elime paslı vida girmesi üzerine, 1 saat sonra devlet hastanesine gidip tetanoz aşısı oldum. Yalnız aşıyı tek doz yaptılar ve bir daha gelmeme gerek olmadığını söylediler. Karma aşı olduğunu söylediler. İnternette ise 3 doz olması ile ilgili yazılar okudum. Bu konu ile ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Merhaba Necati Bey; 3 doz olarak yapılan tetanoz aşısı çocuklarda yapılmaktadır. 18 ayını doldurmuş olan bebeklik döneminde, ilkokul 1. sınıfta ve ilkokul 8. sınıfta toplamda 3 doz aşı yapılmaktadır. Daha sonrasında ise önlem amacıyla 10 yılda bir yapılması gerekmektedir. Size yaralanmanızdan sonra yapılan tetanoz aşısı sizi 10 yıl boyunca tetanoza karşı koruyacaktır. Fakat 5. yıldan sonra tekrar yaralanma olursa tekrardan önlem amacıyla tetanoz aşısı yapılabilir. Şuan için 1 doz aşı olmanız yeterlidir. Geçmiş olsun dileklerimizi sunarız…

   1. Necati Bilge dedi ki:

    Çok tesekkur ediyorum bu kadar kisa sürede cevap verdiğiniz için. İnternette en faydalı bilgiyi aldığım sayfa sizinki oldu. İyi çalışmalar dilerim.

 25. Edibe Seren dedi ki:

  Mrb ben 3 dozluk tetanoz aşımı yaptırdım . 32 yaşındayım. 4. doz olucak bugün ;ama yaptırmasam ne olur .Tetanoz aşısı kolumu çok acıtıyor 4-5 gün sürüyor şişlik kızarıklık olayı. Ondan dolayı yaptırmaya çekiniyorum.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Hiçbir şey olmaz rahat olabilirsiniz, fakat yaptırmanız da sizin sağlığınız için faydalı olacaktır.

 26. ali dedi ki:

  merhaba ben geçen berbere gittim berberin makinesi paslıydı heralde ensemde tıraştan birgün sonra çizik oldu.tetanoza dair bütün belirtiler var çiziğin rengi sarı ve kırmızıydı.bu olaydan 2-3 ay geçiyor tetanozdan şüpheleniyorum bundan sonra ne yapmalıyım bilgi verir misiniz?

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Tetanoz belirtilerini yetişkinlerde en geç 10-15 gün içinde gösteren bir hastalıktır olayın üzerinden 2-3 ay geçtiyse telaşlanmanıza gerek bulunmamaktadır, fakat siz yine de genel anlamda korunmak için önlem amaçlı tetanoz aşısı olabilirsiniz. Kesikten sonra oluşan sarılık herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanmış olabilir.

 27. ali dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Fevzi BÜYÜKTAŞ dedi ki:

   Rica ederiz merak ettiğiniz konular olursa yorum olarak sorabilirsiniz…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.