Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz; toksik ve ölümcül bir hastalıktır. Enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık esnasında kaslarda kasılma ve uzun süreli sertleşme görülür. Bu hastalığın kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır. Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölür. Tetanoz hastalığına yakalanma sebebi toprakta yaşayan clostridium tetani organizmasının deriden insan vücuduna girip yerleşmesinden dolayıdır. Tetanoz hastalığı insanlara paslı çiviler, trafik kazaları, iş kazaları ve yaralı kişilere ortamda bulunan nesnelerden geçer. Bu hastalık için çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısı 10 yıl boyunca koruyucu etki yapar.

Tetanoz hastalığına yakalanan kişi 24 saat içerisinde tetanoz aşısı olmalıdır. Bu yüzden hastanelerde sürekli olarak bu aşı bulundurulmalıdır. Tetanoz aşısı 24 saat içinde gerekli olduğu için tetanoz hastalığına yakalanma riski taşıyan kişilerin özellikle işlerinde metalle çok uğraşan kişilerin metallerle yaralanmaları sonucu hemen hastaneye götürülmeleri ve tetanoz aşısı olmaları gerekmektedir.

Tetanoz aşısı içerisinde zayıflatılmış yani etkisini yitirmiş tetanoz mikrobu kullanılır. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra vücut anti toksin üretir ve tetanozu önler. Hastalık riskinden tam anlamıyla kesin olarak korunmak için belirli aralıklarla üç kez tetanoz aşısı olmak gerekir.

Tetanoz aşısı vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını on yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında bile bir hastaneye başvurun.

Tetanoz aşısı sizi korkutmasın. Unutmayın; tetanoz aşısı olunmazsa sonucu ölümle biter.

 

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.