Tetanoz Aşısı Ağrısı

Tetanoz Aşısı Ağrısı

Ağrısı

Tetanoz aşısı hakkında ele aldığımız konular dizesinden bugün değineceğimiz konu birçok kişinin merak ettiği tetanoz aşısı ağrısı olacaktır. Tetanoz aşısının ağrı veya acı yapıp yapmadığı hem küçük çocuklar hemde büyük yetişkin bireyler tarafından merak konusu olmaktadır. Bu aşı intramüsküler şekilde koldan yapılan bir enjeksiyondur ve tüm diğer aşılar gibi yapıldığı bölge kas içi olduğundan dolayı hafif şekilde ağrıya ve kızarıklılığa sebebiyet verebilmektedir. Kas içine verilen tetanoz ilacı kastan diğer vücut ekstremitelerine dağılırken yavaş bir şekilde ilerlediğinden dolayı aşı yapılan bölgede birkaç saatliğine hafif ağrı ve acı gözlenebilmektedir.

Aşı ilk yapıldığı anda ağrı yok denecek kadar düşük bir seviyededir. Ardından hafif şekilde olabilir. Bu durumda yapmanız gereken eve gidip dinlenmeniz olacaktır. Ayrıca tetanoz aşısı yan etkileri içerisinde enjeksiyon bölgesinde kızarıklık olması, hafif ateş, yorgunluk vb. belirtiler de görülebilmektedir. Aşı yapıldığı zaman zayıflatılmış tetanoz mikropları vücudunuza enjekte edilir ve vücudun bu aşıya karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Vücut zayıflatılmış mikropları öldürüp bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışırken hafif şekilde ateş görülebilir, istisnai olarak ateşin aşırı derecede yükseldiği durumlarda veya aşıdan sonra vücutta kasılmalar meydana geldiği takdirde bir hastaneye gitmeniz gerekebilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.