Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Nelerdir?

Bebeklere ve çocuklarda menenjit hastalığına karşı profilaktik tedavi sağlama amacıyla belirli aralıklarla menenjit aşısı yapılmaktadır. Asıl ismi Menectra meningokok olarak bilinen bu ilacın çeşitli yan etkileri olup olmadığı ziyaretçilerimizin kafasına takılmaktaydı. Bizde çeşitli araştırmalar yaparak menenjit aşısı yan etkileri var mıdır? Meningokok aşısı yan etkileri nelerdir? öğrenip sizlerle paylaşmak istedik. Bu arada meningokok aşısı ülkemizde kullanılmaya başlanmadan önce benzer ilaçlar hib aşısı olarak isimlendirilmekteydi.

1-) Enjeksiyon Bölgesinde Kızarıklık Yan Etkisi;

İlacın ilk ve en sık görülen belirtisi enjeksiyon (iğne) yapılan bölgede kızarıklıklar meydana gelmesidir. Bu sadece menenjit aşısına özgü bir yan etki olmayıp birçok farklı ilaç türünde aynı etkileri görmek mümkündür. Yapılan aşı kas içinden vücuda yayılmaya başlarken hafif bir kızarıklık meydana getirebilmektedir. Ayrıca derisi hassas olan kişiler iğne batmasından dolayı kızarıklık yan etkisiyle karşılaşabilmektedirler.

2-) Uykusuzluk ve Yoğun Ağlama Yan Etkisi;

Menenjit aşısı yapıldıktan sonra ilk birkaç saat bebeğinizde yoğun ağlama ve uykusuzluk belirtileriyle karşılaşabilirsiniz.

3-) İştah Kaybı ve Kusma Yan Etkisi;

Meningokok aşısı yapılan çocuklarda bir gün süreyle iştah kaybı olabilmektedir. Ayrıca kusma görülmesi de menenjit aşısının ender görülen yan etkileri arasında bulunmaktadır.

4-) Ateş Yan Etkisi;

Bireye aşılama yapıldığı zaman vücut güçsüzleştirilmiş olan hastalık mikroplarına karşı savunma amacıyla antikorlar oluşturmaktadır. Bu antikorlar vücuda bulaşma riski bulunan hastalığı yok edip aynı zamanda yapılan aşı sayesinde o hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu sebeple her türlü aşı gibi menenjit aşısıda yapıldıktan sonra ateş görülmesine sebep olabilmektedir.

Menenjit Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Menenjit Aşısının Tehlikeli Yan Etkileri Var Mıdır?

Menenjit aşısının bebekler ve çocuklar için herhangi bir tehlikeli yan etkisi bulunmamasına rağmen bazı bireylerin menectra aşısı yapmaması gerektiği belirtilmektedir.
Bu bireyler;
1-) Lateks alerjisi bulunan kişiler bu aşıyı yaptırmamalıdırlar.
2-) Menectra aşısında bulunan etken maddelere karşı alerjisi bulunan kişiler,
3-) Yüksek ateşli bir hastalık geçirmekte olan kişiler,
4-) Guillain Barre ismi verilen ender görülen sinir hastalığını geçiren kişiler çeşitli ciddi yan etkilerle karşılaşabilecekleri için menenjit aşısı olmamaları gerekmektedir. Aşı yapması uygun olmayan kişiler için bu hastalığa karşı farklı tedavi önlemleri alınabilmekte ve hastalık anında farklı ilaçlarla tedavi rahat bir şekilde mümkün kılınabilmektedir.

Menenjit aşısının ne olduğu, hangi dönemlerde yapılması gerektiği vb. çeşitli sorularınıza cevap arıyorsanız daha önceden https://purtukal.com/asisi/menenjit-asisi-hakkinda-tum-bilgiler.html adresinde yayınladığımız genel menenjit aşısı makalemizi okumanızı öneririz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.