Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

?

Menenjit, beyin ve omurilik zarlarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan, tedavide gecikilmesi durumunda, beyinde hasar, işitme kaybı ve ölüme yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bir yaş altı süt çocukları, 15-21 yaş arası gençler, kışla ve yurt gibi toplu yaşam alanlarında bulunanlar, bu hastalığa yakalanma riski yüksek olan kişilerdir. Bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan menenjitten, aşı yoluyla korunmak mümkün. Ancak yeni doğan aşı takviminde menenjit aşısı tek başına bulunmamaktadır. Diğer aşılarla birlikte karma olarak uygulanan menenjit aşısı ne yazık ki sadece hastalığın mikrobik olarak bulaşmasında koruyucu olmaktadır.

Hastalığın en tehlikeli çeşidi olan Meningokok Menenjit, ciddi bir bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır.Menenjitin bu türünden korunmayı sağlayan menenjit aşısı, artık ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Bu durumda, menenjit aşısı tek başına da vurulabilecek ve bu ciddi hastalığa karşı korunma sağlanmış olacaktır. Özellikle, küçük bebeği olanların ve risk gurubunda bulunan kişilerin aklına gelecek ilk soru menenjit aşısı ne zaman yapılmalıdır?  olacaktır.

Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Cevap olarak, etkili bir koruma sağlaması açısından, menenjit aşısı  9. aydan itibaren vurulabilir. Bu ilk aşıdan sonra en az üç ay arayla 23 aylık olana kadar 2 doz olarak uygulanmalıdır. 2 yaşından büyük çocuklarda tek doz aşı, her hangi bir zamanda uygulanır. 11-18 yaş arası ergenlik dönemi çocuklarında , 11-12 yaşlarda birinci doz menenjit aşısı vurulur. İkinci doz ise 16 yaşında uygulanır. İlk doz, 13-15 yaş arası vurulmuşsa ikinci doz 16-18 yaş arasında uygulanmalıdır. Risk gurubuna dahil olan kişilere tek doz olarak menenjit aşısı uygulanmalıdır. 55 yaş üstü kişilere de uygulanabilen tek ruhsatlı aşı menenjit aşısıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. özgür çetinkaya dedi ki:

    Güzel bilgiler için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.