Menenjit Aşısı Kaç Yıl Korur?

Menenjit Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kaç Yıl Korur?

Menenjit aşısı, 5 yaş altı çocuklara yapılan bir aşı türüdür. İlerleyen dönemlerde yaşanma ihtimali olan menenjit hastalığından korunmak amacı ile yapılan bu uygulama ile pek çok çocuk bu tehlikeli hastalıktan korunur. Baş ağrısı, kusma, şuur bulanıklığı ile baş gösteren bu hastalık için yetişkinlerin de aşısı bulunur. Bu aşılar daha çk hacca ya da umreye giden kişilere uygulanır ve etki süresi hac ya da umre görevini yerine getirene kadardır.

Bebeklerde ?

 Bebeklere 2 aylık olduklarında ilk doz menenjit aşısı uygulanır. 4, 6 ve 15-18 ay arası sürelerde 3 farklı doz daha uygulanır. Toplamda 4 ayrı doz şeklinde yapılan menenjit aşısı aslında menenjitin farklı 4 türünden korunma sağlar. Daha çok tehlikeli bir çocuk hastalığı olarak bilinen menenjite yetişkinlerde de rastlanabilir. Bağışıklık sisteminde zayıflık olan ya da iş gereği sürekli kalabalık ortamlarda çalışan kişilere daha kısa süreler ile farklı dozlarda menenjit aşısı yapılmalıdır.

Çocuklarda menenjit hastalığına yakalnam riski yüksektir. Bunun nedeni hasta olmasa bile taşıyıcı olan birinin çocuğu öpmesi ile kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık türü olmasıdır. Bu nedenle çocukların öpülmemesi ve sık sık çocuk ile temas eden kişilerin ellerini yıkaması önerilir. Ani yüksek ateş ile başlayan bu hastalığın hemen ilerlemesi ve çok zor kontrol altına alınması söz konusudur.

Menenjit aşısının çocukları ne kadar süre ile koruduğu tam olarak bilinmese de yetişkinlerde kısa süreli korumalara neden olduğu bilinmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.