Menenjit Aşısı Hakkında Tüm Bilgiler

Menenjit Aşısı Hakkında Tüm Bilgiler

Hakkında Tüm Bilgiler

Meningogok denen mikrop vücudumuza bulaştıktan sonra menenjit hastalığına sebep olabilmektedir. Menenjit hastalığı menejit aşısı veya meningogok aşısı, farklı kaynaklarda ise olarak isimlendirilebilmektedir. Menenjit beyin zarı iltihaplanması olarak bilinen tehlikeli ve ölümcül bir hastalıktır. Genellikle bu hastalık 5 yaşından küçük çocuklarda veya 10-15 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak belirli dönemlerde menenjit aşısı yapılarak bu hastalığın önüne geçilmeye çalışılır.

Bebeklerde Menenjit Aşışı Ne Zaman Yapılır?

Bebek doğduktan sonra 2. aydan itibaren belirli aralıklarla 4 sefer menenjit aşısı yapılır. Ayrıca kimi durumlarda ise doktor istemiyle önlem amaçlı menenjit aşısı yapılabilmektedir. İlk menenjit aşısı 2. ayda yapıldıktan sonra 4. ve 6. ayda 2 doz şeklinde uygulanır. Ayrıca 15. ve 18. ayda da menenjit aşısı pekiştirme sebebiyle tekrar uygulanır. Bebek 5 yaşına ulaştıktan sonra herhangi bir menenjit belirtisi görülmüyor ise bir daha aşı yapılmaz.

?

Menenjit aşısı sigortaya girmemektedir. (2013 yılında sigortaya girmiyordu 2014 yılında girip girmediğini araştırıp yazacağız.) Bu sebeple eczaneden kendiniz alarak bir sağlık ocağında, aile hekiminde veya hastanede yaptırabilirsiniz.

Ne Kadardır?

Eczanelerden öğrendiğimiz kadarıyla şuan itibariyle (Eylül 2014) meningokok aşısının fiyatı 155 liradır.

Menenjit Aşısının İsmi Nedir?

Menenjit aşısı farklı kaynaklarda gib aşısı ve olarak da isimlendirilebilmektedir.

Nelerdir?

Genel olarak aşılar çeşitli hastalıklara karşı en güvenli ve koruyucu çözüm yoludur. Menenjit aşısıda bu hastalığa karşı korurken kimi zaman nadir de olsa bazı hafif belirtiler gösterebilmektedir. Genel olarak hib aşısının yan etkileri enjeksiyon bölgesinde kızarıklık oluşması, ağrı, hafif şekilde ateş görülmesi ve huzursuzluk olarak belirtilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp