Menenjit Aşısı Fiyatı 2019 – Menenjit Yan Etkileri Neler?

Menenjit Aşısı Fiyatı 2019 – Menenjit Yan Etkileri Neler?

Flakon formda 0,5 mililitre menectra meningokok fiyatı yani ne kadardır diye merak eden insanlar için bu içeriğimizi paylaşıyoruz. Bu yazımızda sürekli bir şekilde menenjit aşısının güncel fiyatlarını takip ederek sizlerle paylaşmak için güncellemeler devam edecektir. 2019 memenjit aşısı fiyatları ne kadar? Merak ettiğiniz soruların yanıtını sizler için bir araya getirdik.

Yurt dışından ithal edilerek Türkiye’ye gelen meningokok aşısı normal reçete ile satışı yapılmaktadır. Menenjit hastalığının etkeni olan çeşitli bakterilerle mücadele edilmesi konusunda üretilmiş olan bu ilaç 2019 senesi itibariyle 207 TL fiyatı gibi bir ücret karşılığında satışı yapılıyor. Menectra meningokok ile birebir eşdeğer olarak satışı olan farklı bir menenjit aşısı daha yer almaktadır. Nimenrix meningokok olarak adlandırılan bu ilaçta 208 Türk Lirası fiyatı karşılığında eczanelerde satın alınır. Bu iki ilaç arasında etki olarak bir fark gözlenmemiştir. Bu iki menenjit aşısı ilacının fiyatı ise birbiriyle hemen hemen sürekli aynı olarak değişkenlik gösterir. Yalnızca eczanelerde biri bulunmadığında diğeri satışı genelde olur.

Menenjit Aşısı Ücretini Sigorta Karşılar Mı?

Menenjit aşısı Türkiye’de doktor tavsiyesiyle sürekli uygulanan bir aşı olmasına karşın zorunlu bir şekilde uygulanan aşılar alemine girmemektedir. Bu durum sebebiyle de menenjit aşısının ücretini maalesef sigorta karşılamamakta ve hem SSK, hem bağkur, hem de yeşil kart kullanıcıları bu ilacı normal fiyatı olan 207 lira civarı fiyatıyla almak durumunda kalır. Menenjit aşısının çocuğunuza yaptırmayı düşünüyor ve yan etkiler için aklınızda soru işaretleri yer alabilir. Bunun için de sizlere bilgi vereceğiz.

Menenjit Aşısı Fiyatı 2019 - Menenjit Yan Etkileri Neler?

1-) Enjeksiyon Bölgesinde Kızarıklık Yan Etkisi;

İlacın ilk ve en sık görülen belirtisi enjeksiyon (iğne) yapılan bölgede kızarıklıklar meydana gelmesidir. Bu sadece menenjit aşısına özgü bir yan etki olmayıp birçok farklı ilaç türünde aynı etkileri görmek mümkündür. Yapılan aşı kas içinden vücuda yayılmaya başlarken hafif bir kızarıklık meydana getirebilmektedir. Ayrıca derisi hassas olan kişiler iğne batmasından dolayı kızarıklık yan etkisiyle karşılaşabilmektedirler.

2-) Uykusuzluk ve Yoğun Ağlama Yan Etkisi;

Menenjit aşısı yapıldıktan sonra ilk birkaç saat bebeğinizde yoğun ağlama ve uykusuzluk belirtileriyle karşılaşabilirsiniz.

3-) İştah Kaybı ve Kusma Yan Etkisi;

Meningokok aşısı yapılan çocuklarda bir gün süreyle iştah kaybı olabilmektedir. Ayrıca kusma görülmesi de menenjit aşısının ender görülen yan etkileri arasında bulunmaktadır.

4-) Ateş Yan Etkisi;

Bireye aşılama yapıldığı zaman vücut güçsüzleştirilmiş olan hastalık mikroplarına karşı savunma amacıyla antikorlar oluşturmaktadır. Bu antikorlar vücuda bulaşma riski bulunan hastalığı yok edip aynı zamanda yapılan aşı sayesinde o hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu sebeple her türlü aşı gibi menenjit aşısıda yapıldıktan sonra ateş görülmesine sebep olabilmektedir.

Menenjit Aşısının Tehlikeli Yan Etkileri Var Mıdır?

Menenjit aşısının bebekler ve çocuklar için herhangi bir tehlikeli yan etkisi bulunmamasına rağmen bazı bireylerin menectra aşısı yapmaması gerektiği belirtilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.