Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

HBV denen virüs vücudumuza girerek hepatit b hastalığına sebep olabilmektedir. Hepatit b hastalığı vücuda bulaştığı zaman veya bulaştığına dair şüpheler bulunuyor ise acilen hepatit b aşısı olmanız gerekmektedir. Çünkü 6 ay içinde hepatit b engellenemediği takdirde akut hpv kronik hpv’ye dönüşebilmektedir. Kronik hepatit b ise ömür boyu sürebilen ve siroz, akciğer kanseri gibi hastalıklara sebep olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Akut hepatit b özellikle çocuklarda 6 aydan daha kısa süre içinde kronik hepatit b ye dönüşebilmektedir.

Hepatit B Aşısı Nerede ve Nasıl Yapılır?

Hepatit b aşısı sağlık ocaklarında, hastanelerde ve aile hekimlerinde yapılabilmektedir. Çocuklar, bebekler, yetişkinler, çeşitli hastalar ve önlem amaçlı olarak isteyen herkes hepatit b aşısı yaptırabilmektedir. Hepatit b aşısı yetişkin kişilerde %90 oranında bebeklerde ise %100 oranında hastalığa karşı koruma sağlayabilmektedir.

?

Bebek doğduktan sonra heme ilk hepatit b aşısı yapılır. Ardından bir ay sonra 2. aşı ve son olarak 6. ay ise üçüncü aşı uygulanır. İlk aşıda 1 doz ikincide 2 doz ve üçüncü aşıda ise 3 doz uygulanır. Bebeklik döneminde yapılan bu hepatit b aşısı bebeği ömrü boyunca hepatit b hastalığına karşı korumaktadır. Bebeklik döneminde hepatit b aşısı olan kişilerin tekrardan aşı yaptırmasına gerek bulunmamaktadır.

Nelerdir?

Hepatit b aşısı çok nadir olarak aşı yapılan bölgede kızarıklık oluşması, ağrı ve şişlik görülmesi görülebilir. Her aşı gibi hepatit b aşısında da hafif şekilde ateş görülebilmektedir. İsteğe bağlı olarak bu ateşi düşürmek için hafif düzeyde bir ateş düşürücü kullanabilirsiniz.

?

Eczanelerde Engerix-B olarak bilinen hepatit b aşısı şuan itibariyle (Eylül 2014) 50 liraya satılmaktadır. Bu aşının birde Engerix-B Pediatrik olarak bilineni de bulunmaktadır. Bu hepatit b aşısının fiyatı ise 37 liradır. İkisi de hepatit b aşısı olmasına rağmen aralarında ne fark bulunduğu hakkında araştırma yapmadığımız için kesin birşey söyleyemiyoruz. Bu iki ilaç arasındaki farkı eczacınıza veya doktorunuza sorabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.