Purtukal.Com
Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz
Sosyal Medyada Paylaş
29 Eylül 2014
Admin

Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz HBV denen virüs vücudumuza girerek hepatit b hastalığına sebep olabilmektedir. Hepatit b hastalığı vücuda bulaştığı zaman veya bulaştığına dair şüpheler bulunuyor ise acilen hepatit b aşısı olmanız gerekmektedir. Çünkü 6 ay içinde hepatit b engellenemediği takdirde akut hpv kronik hpv’ye dönüşebilmektedir. Kronik hepatit

Hepatit B Aşısı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

HBV denen virüs vücudumuza girerek hepatit b hastalığına sebep olabilmektedir. Hepatit b hastalığı vücuda bulaştığı zaman veya bulaştığına dair şüpheler bulunuyor ise acilen hepatit b aşısı olmanız gerekmektedir. Çünkü 6 ay içinde hepatit b engellenemediği takdirde akut hpv kronik hpv’ye dönüşebilmektedir. Kronik hepatit b ise ömür boyu sürebilen ve siroz, akciğer kanseri gibi hastalıklara sebep olabilen çok ciddi bir hastalıktır. Akut hepatit b özellikle çocuklarda 6 aydan daha kısa süre içinde kronik hepatit b ye dönüşebilmektedir.

Hepatit B Aşısı Nerede ve Nasıl Yapılır?

Hepatit b aşısı sağlık ocaklarında, hastanelerde ve aile hekimlerinde yapılabilmektedir. Çocuklar, bebekler, yetişkinler, çeşitli hastalar ve önlem amaçlı olarak isteyen herkes hepatit b aşısı yaptırabilmektedir. Hepatit b aşısı yetişkin kişilerde %90 oranında bebeklerde ise %100 oranında hastalığa karşı koruma sağlayabilmektedir.

Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur?

Bebek doğduktan sonra heme ilk hepatit b aşısı yapılır. Ardından bir ay sonra 2. aşı ve son olarak 6. ay ise üçüncü aşı uygulanır. İlk aşıda 1 doz ikincide 2 doz ve üçüncü aşıda ise 3 doz uygulanır. Bebeklik döneminde yapılan bu hepatit b aşısı bebeği ömrü boyunca hepatit b hastalığına karşı korumaktadır. Bebeklik döneminde hepatit b aşısı olan kişilerin tekrardan aşı yaptırmasına gerek bulunmamaktadır.

Hepatit B Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Hepatit b aşısı çok nadir olarak aşı yapılan bölgede kızarıklık oluşması, ağrı ve şişlik görülmesi görülebilir. Her aşı gibi hepatit b aşısında da hafif şekilde ateş görülebilmektedir. İsteğe bağlı olarak bu ateşi düşürmek için hafif düzeyde bir ateş düşürücü kullanabilirsiniz.

Hepatit B Aşısı Fiyatı?

Eczanelerde Engerix-B olarak bilinen hepatit b aşısı şuan itibariyle (Eylül 2014) 50 liraya satılmaktadır. Bu aşının birde Engerix-B Pediatrik olarak bilineni de bulunmaktadır. Bu hepatit b aşısının fiyatı ise 37 liradır. İkisi de hepatit b aşısı olmasına rağmen aralarında ne fark bulunduğu hakkında araştırma yapmadığımız için kesin birşey söyleyemiyoruz. Bu iki ilaç arasındaki farkı eczacınıza veya doktorunuza sorabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Purtukal.Com Copyright © 2014 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır Tıbbi Sorumluluk Reddi
sitemap