Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri

Hamilelikte Yan Etkileri

Daha önce tetanoz aşısı yan etkileriyle alakalı bir makale yayınlamıştık fakat sitemize yorum kısmından bir soru geldi ve diyordu ki var mıdır? Gebelik döneminde tetanoz aşısı yaptırırsam bana veya bebeğime bir zarar gelir mi? Bu soruya yanıt verme amacıyla bu içeriğimizi hazırladık.
Öncelikle hamilelik döneminde tetanoz aşısı yaptırılması bir zorunluluktur çünkü örneğin bir yeriniz kesildiğinde, yaralandığınızda veya herhangi bir sebeple vücudunuza klostridium tetani denen tetanoza sebep olan bakteri bulaşırsa hem siz hemde bebeğiniz büyük tehlike altında kalacaktır. Ayrıca doğum sırasında bağışıklık sistemi halen güçsüz düzeyde olan bebeğinize tetanoz bulaşabilmektedir. Geçmişte yeni doğan tetanozu sebebiyle birçok bebek doğduktan birkaç saat sonra ölmekteydi fakat artık hamilelik tetanoz aşıları kontrollü şekilde yapıldığından dolayı yeni doğan tetanozundan vefat eden bebek sayısı yok denecek kadar düşük bir seviyededir. İsterseniz konuyu daha fazla uzatmadan yan etkilere gelelim.
Hamileliğin 4. ayında ve 6. ayında yapılan 2 doz tetanoz aşısı diğer aşılar gibi sabit bazı yan etkiler oluşturabilmektedir. Bunlar iğne yapılan bölgede kızarıklık oluşması, hafif yorgunluk, ateş görülmesi ve enjeksiyon bölgesinde geçici ağrı olabilmektedir. Bu yan etkilerin size veya bebeğinize hiçbir şekilde zararı bulunmayıp en fazla 1 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Vücudunuz aşı yapıldıktan sonra tetanoz virüsüne karşı bağışıklık kazanmaya başladığı için hafif ateş görülmektedir. Aşı bölgesinde ağrı, kızarıklık vb. belirtileri ise aşının koldan intramüsküler olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.