Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

?

Klostridium tetani adı verilen virüsün vücuda girmesi ile birlikte sinirlerin kasılması sonucu ölüme kadar giden hastalığa ‘tetanos’ denmektedir. Açılan yaralara ve ya çiziklere çok kolay bulaşması nedeniyle dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken bir hastalıktır. Kolay bulaşabilen bir hastalık olması nedeniyle özellikle anne adayları için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Tetanos hastalığı için genellikle yapılmaktadır. Bu aşı sayesinde doğum sonrası tetanos hastalığının bulaşmasına karşı önlem alınabilmektedir.

Tetanos aşısı genellikle hamilelikten önce yapılacak olan aşılar içerisindedir. Ancak çoğu anne adayı bu işlemi hamileliğin başlamasından sonra gerçekleştirmektedir. Boğmaca, kızamık, suçiçeği gibi aşıların aksine tetanos aşısı hamilelerde uygulanabilen tek aşı türüdür. Anne adaylarının doğumdan önce kendileri ve bebekleri için bağışıklık kazanmaları adına mutlaka tetanos aşısı olmaları gerekir. Tetanos aşısı yapılmasının nedeni anne ve bebeğin doğumdan sonra fakirlik, enfeksiyon, iyi bakım yapılamama, hijyen eksikliği gibi durumlarda bu mikroba karşı bağışıklık kazanarak kendilerini korumalarını sağlamaktır.

Peki, Hamilelikte Kaçıncı Haftada Yapılmalıdır;

sorusunu cevaplamak için kesin bir tarih yoktur. Hamile olduğunuzdan şüphelendiğiniz anda bir doktora başvurmanız gerekir. Doktora gittiğinizde hamile iseniz bu aşıyı olmanız gerekir. Bu yüzden tetanos aşısı olduğunuzda haftalar değişebilir. En erken sürede bu aşıyı yaptırmak gerekir.

Hamilelik süresinde tetanos aşısı iki doz şeklinde verilmektedir. İlk dozu hamile olduğunuzu öğrendiğiniz süre içerisinde yaptırdıysanız ikinci dozu da en geç doğumdan 2-3 hafta önce yaptırmanız gerekir. 2 dozdan oluşan tetanos aşısı anne ve bebeğe bağışıklık kazandırarak, 1-3 yıl arası koruma sağlar. Tetanos aşısı özellikle çocukların kordonlarının kesimi sırasında kullanılan aletlerden ve özellikle sezaryen yaptıran annelerin yaralarına değecek eşyalardan bulaşabilmektedir.

Dünya üzerinde yapılan araştırmaya göre her yıl 30 bin kadın ve 180 bin bebek tetanostan dolayı ölmektedir. Tetanos aşısı güvenli bir aşıdır.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zeynep dedi ki:

    Slm bende su an 2 aylık hamileyim.Aynı şey bende de oldu bana da tetanoz yaptılar.Bende sizin gibi tedirgin oldum daha 2 aylık diye.Sabahtan beri nette buna bakıyorum sizin yazınızı gördüm Fatma Hanım inşallah sağlıklı sıhhatli yavrularımız olur hepimizin de.

  2. Fatma dedi ki:

    Slm bir sorum olacakti, 2 aylik hamileyim 4 gun ønce kolumu yaktim muhafaza edemedigim icin yara bakteri kapmis olabilir diye tetonoz asisi vurdular bana cok korkuyorum henuz 2 aylik hamileyim bebege Yan etkisi olurmu

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.