Grip Aşısı Yaptırmayı Düşünenler Buraya!

Grip Aşısı Yaptırmayı Düşünenler Buraya!

Yaptırmayı Düşünenler Buraya!

Özellikle kış aylarında sıklıkla yakalandığımız grip hastalığından korunmak için her sene belirli dönemlerde grip aşısı olmamız gerekmektedir. Birçok aşı türü hayatta sadece bir dönem yapılıp daha sonrasında ömür boyunca etki edebilmektedir. Tetanoz aşısı vb. bazı aşı türleride 5-10 yılda bir tekrarlanması gerekmektedir. Oysa ki grip aşısı bu aşılardan farklı olarak her sene tekrarlanması gereken bir aşı türüdür. Çünkü grip virüsü diğer hastalık yapan virüslerden farklı olarak her sene mutasyon geçirerek daha farklı bir hale gelir. Bu sebeple değişim göstererek vücuda girdiği zaman vücudumuz dış görünüşü değişmiş olan bu grip virüsünü tanıyamadığı için ona karşı bir savunma oluşturamaz. Doktorlar her sene tahmini olarak yayılacak olan grip virüsü türüne uygun şekilde yeni bir grip aşısı üretir ve insanlara uygularlar. Bu farklı grip aşılarını düzenli olarak her sene yaptırdığımız zaman, artık vücudumuz onlarca farklı grip virüsü türüne karşı bağışıklık sistemi güçlü bir hale gelir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her sene eylül ayı başladıktan itibaren kasım ayının ortalarına kadar grip aşısı yapılabilmektedir. Sadece çeşitli yaş gruplarına yapılan grip aşıları doz ve uygulama olarak farklılık gösterebilmektedir.

  •  Normal bireyler yılda bir sefer tek doz şeklinde grip aşısı olabilirler.
  •  6 ay – 3 yaş arası olan çocuklarda sadece yarım doz olmak üzere yılda bir sefer uygulanmaktadır.
  •  8 yaşa kadar grip aşısı olmamış olan çocuklar ilk aşılarını olduktan 1 ay sonra tekrar kesin koruma için tekrar aşı olurlar.

Grip aşısı vurulduktan sonra kesin koruma sağlaması 14 gün sürebilmektedir. Ayrıca grip aşısı diğer herhangi bir aşı ile aynı zaman aralığında hatta aynı gün dahi vurulabilmektedir. eylül ayının başı ve kasım ayının ortasıdır.

?

Grip aşısı eczanelerde, sağlık ocaklarında ve hastanelerde uygulanabilmektedir. Fakat bazı kişilerin grip aşısı yaptırmasının çeşitli zararları bulunabilmektedir. Yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerin ve grip aşısına karşı vücudunda alerjik reaksiyonlar görülen yani grip aşısına karşı alerjisi olan kişilerin grip aşısı yaptırmaması gerekmektedir. Kronik metabolik hastalıkları olan kişilerin, kan hastalığı olan kişilerin ve bağışıklık sistemini güçsüzleştiren ağır hastalıklara sahip olan kişilerin grip aşısı olması çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkarabilmektedir.

Nelerdir?

Çok nadir olarak yan etkiler gösteren grip aşısı uygulandığı bölgede sadece birkaç gün süren hafif ağrılara sebep olabilmektedir. Ayrıca yorgunluk, kas ağrıları ve kısa süreli ateş belirtileri gözlenebilmektedir. Çok ender olarak enjeksiyon bölgesinde şişme görülebilmekedir. Grip aşısının yan etkisine bağlı olarak en sık belirti hafif ateştir. Bu ateşi düşürmek için etkisi güçlü olmayan ateş düşürücüler kullanabilirsiniz.

Ne Kadardır?

Grip aşısı yani diğer ismiyle influenza aşısı şuan eylül 2014 itibariyle 10 liraya satılmaktadır. Bu grip aşısını eczanelerden alabilir ve ister eczanede istersenizde bir sağlık ocağında uygulayabilirsiniz. Grip aşılarının fiyatı her yıl fazla değişmese de güncel fiyat bilgisine çeşitli ilaç sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Diş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi isimli makalemizde diş ağrıları, diş ağrısı ve diş ağrısı belirtileri hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AndroidUstası dedi ki:

    Genelde ufakken vurulduktan sonra dahada vurdurmuyorlar. Sadece 3 sene önce hastanede aşırı grip vasıtası ile bizede vurmuşlardı 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.