Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelikte Kaçıncı Haftada Yapılır?

Hamile bayanların normal bireylerden farklı olarak hamilelik dönemleri içinde 2 sefer tetanoz aşısı olmaları gerekmektedir. Bu sebeple ziyaretçilerimizden gelen gebelikte tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılır sorusuna binayen bu makaleyi hazırlamış bulunmaktayız.

Gebelikte tetanoz aşısı yapılmasının sebebi doğum sırasında veya doğduktan sonra bebeğin tetanoz hastalığına yakalanmasını önleme amacıyladır. Çünkü normal bireyler tetanoza yakalandıkları zaman 24-72 saat içinde müdahale edilip tedavi edilebilmektedirler fakat bebekler tetanoza yakalandıkları zaman birkaç saat içinde hayatını kaybedebilmektedirler. Özellikle 10-15 sene öncesinde ve şuanda da hastaneye uzak olan kırsak bölgelerde ev ortamında yapılan doğumlar sırasında bebeğin göbek kordonunun steril olmayan jiletle kesilmesi sonucu bebek yeni doğan tetanozuna yakalanabilmekte ve hayatını kaybedebilmektedir. Gebelikte tetanoz aşısı yapılması yeni doğan tetanozunu önleme açısından büyük önem arz etmekte ve oldukça etkili olmaktadır.

Gebelik döneminde ilk tetanoz aşısı 16. haftada yani hamileliğin 4. ayında yapılmaktadır. Ardından bir veya iki ay geçtikten sonra ikinci doz tetanoz aşısı yapılmaktadır. Bu sayede hamilelik döneminde hem anne hemde bebeğin hastalıktan korunması sağlanır. İkinci tetanoz aşısı yapıldıktan sonra doktor uygun görürse 6 ay sonra tekrar tetanoz aşısı yapılabilmektedir. Yani üçüncü aşı doğumdan sonra yapılmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Çağla dedi ki:

    Ben birşey sormak istiyorum, 14 haftalık gebeyim ve ayagıma paslı çivi battı, doktorum tetanos aşısını vurulabilecegimi söyledi, bunun bebege zararı olurmu lütfen bilgi verirmisiniz

  2. kenan dedi ki:

    Bİrcok Kişinin Bilmedi Bilgiler Cidden Yararlı bilgiller

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.