Gebelik Döneminde Tetanoz Aşısının Etkileri

Gebelik Döneminde Tetanoz Aşısının Etkileri

Bundan önce yan etkileriyle ilgili olarak birçok makale paylaşımı yapmıştık ancak sitemize yorum bölümünden bir soru geldi ve diyordu ki gebelikte tetanoz aşısı yan etkileri var mıdır? Hamilelik döneminde tetanoz aşısı yaptırırsam bana veya bebeğime bir zarar gelir mi? Bu soruya yanıt verme amacıyla bu içeriğimizi paylaştık.

Öncelikle hamilelik döneminde tetanoz aşısı yaptırılması bir zorunluluktur çünkü örneğin bir yeriniz kesildiğinde, yaralandığınızda veya herhangi bir sebeple vücudunuza klostridium tetani diye ifade edilen tetanoza yol açan bakteri bulaşırsa hem siz hemde bebeğiniz büyük tehlike altında kalacaktır. bunun dışında doğum esnasında bağışıklık sistemi halen güçsüz düzeyde olan bebeğinize tetanoz bulaşabilmektedir. Geçmişte yeni doğan tetanozu nedeniyle birçok bebek doğduktan birkaç saat sonra ölmekteydi fakat artık hamilelik tetanoz aşıları kontrollü şekilde yapıldığından ötürü yeni doğan tetanozundan vefat eden bebek sayısı yok denecek kadar düşük bir seviyededir. İsterseniz konuyu daha fazla uzatmadan yan etkilerinden bahsedelim.

Hamileliğin 4. ayında ve 6. ayında gerçekleştirilen 2 doz tetanoz aşısı başka aşılar gibi sabit bazı yan etkiler meydana getirir. Bunlar iğne yapılan bölgede kızarıklık oluşması, hafif yorgunluk, ateş görülmesi ve enjeksiyon bölgesinde geçici ağrı olabilmektedir. Bu yan etkilerin size veya bebeğinize hiçbir şekilde zararı bulunmayıp en fazla 1 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Vücudunuz aşı yapıldıktan sonra tetanoz virüsüne karşı bağışıklık kazanmaya başladığı için hafif ateş rastlanmaktadır. Aşı bölgesinde ağrı, kızarıklık vs. belirtileri ise aşının koldan intramüsküler olarak yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.