BCG (Verem) Aşısı

BCG (Verem) Aşısı

BCG (Verem) Aşısı

Dünyada her yıl 2 milyona yakın insan akciğer veremi, kemik veremi, böbrek veremi ve menenjit yani beyin zarı iltihaplanması sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Dünya’da her üç insandan birinde bulunan verem mikrobuna karşı bağışıklık kazanılması amacıyla her bebeğe 2 aylıkken verem aşısı diğer ismiyle bcg aşısı uygulanmaktadır. Son yıllarda artık bcg aşısı mesane kanseri tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu konuya da içeriğimizin son kısımlarına doğru değineceğiz. Bcg aşısı nedir değindiğimize göre şimdi diğer konulara geçebiliriz.

Bcg Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bir bebek Dünya’ya geldikten sonra 2 aylık olduğu zaman sadece 1 kere verem aşısı yapılır. Bu aşı bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak onun ömür boyunca hastalığa karşı korumalı olmasını sağlayacaktır.

Bcg Aşısı Nasıl Yapılır?

Bcg aşısı sağlık ocaklarında veya devlet hastanelerinde hemşireler tarafından bebeğe intradermal yani deri içine uygulanır. Subkutan olarak deri altına uygulanmadığından dolayı iğne 15 derecelik açıyla yatık bir şekilde yapılır.

İsterseniz aşının yapım videosunu izleyebilirsiniz;


Bcg Aşısı Yan Etkileri

Aşı yapıldıktan 25 gün sonra sivilceye benzer hafif bir kabarıklık olur ve bu kabarıklık kısa süre içinde kendiliğinden geçerek ortadan kaybolur.

Bcg Aşısı Komplikasyonları

Bcg aşısı yapıldıktan sonra istisnai olarak koltuk altında ve boyunda lokal apselere sebep olabilmektedir. Bazı çocuklarda aşıdan bir hafta sonra aşı bölgesinde yara, şişlik ve akıntı meydana gelebilmektedir.

Bcg Aşısı Dozu

1 mg dozda toz halinde bulunan bir ilaçtır. Esef ile sulandırılarak cilt içine uygulanmaktadır.

Bcg Aşısı Nerden Bulabilirim

Eczanelerde normal reçete ile satılan bir ilaçtır. Doktorunuza yazdırdıktan sonra herhangi bir eczaneden 160 lira (sigortasız fiyatı) karşılığında alabilirsiniz. İlacın ssk kapsamında bulunup bulunmadığını (yasalar sürekli değişiyor.) maalesef bilmiyoruz.

Bcg Aşısı Ateş Yapar Mı?

Verem aşısı ateş oluşumuna sebep olmamaktadır.

Bcg Aşısı Kimlere Yapılmaz?

İki kilodan daha hafif olan bebeklere, aşı yapılacak deri bölgesinde enfeksiyon olanlara, bağışıklık sistemi güçsüz olan veya bağışıklık sistemini düşürücü ilaç kullananlara bcg aşısı yapılmamaktadır.

Mesane Kanserinde Verem (BCG) Aşısı

Mesane kanseri tedavisinde verem aşısı uzun yıllarıdır kullanılan bir tedavi yöntemidir. Oldukça da etkili bir yöntemdir. Mesane kanseri yüzeyel kanser dediğimiz mesanenin ilk 2 tabakasına sirayet ettiğinde tedavide eğer hücre tipi dişi halk arasında üremeye, çoğalmaya ve tekrarlamaya müsait bir yapıda ise bu hastalarda mesane içerisine haftada bir kez olmak üzere 6 hafta boyunca bcg aşısı adı verilen tedavi uygulanır. Aşının bir diğer uygulama yeride yine mesane kanserinin karsinoma insito adı verilen yüzeyel tip olup oldukça saldırgan karakterdeki hücre yapısı patolojik incelemede ortaya konursa yine bunun bir numaralı tedavisi mesane içerisine verem aşısının uygulanmasıdır.

Yararlanılan Kaynaklar;
http://www.ilactr.com/ilac/bcg-live.html
http://www.priory.com/cmol/bcg.htm

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

Beğendiyseniz paylaşabilirsiniz Facebook Twitter Google+ Whatsapp

Yorumlar (3)

YORUM YAZ