Toz Alerjisi Belirtileri

Toz Alerjisi Belirtileri

Alerji, birçok sebepten dolayı meydana gelen ve dünyada milyonlarca insanı etkisi altına alan bir sorundur. Alerjinin en fazla görülen sebepleri arasında toz yer almaktadır. Özellikle ev tozu akarı adı verilen küçük canlıların neden olduğu bu alerji, önemli sorunları beraberinde getirmektedir.

Toz Alerjisi Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Toz alerjisi belirtileri çeşit göstermektedir. Ev tozu akarları denilen ve eklem bacaklılar ailesinden gözle görülemeyen sadece mikroskopla seçilebilen canlılar bu alerjiye neden olmaktadır. Sıcak ve nemli havayı oldukça seven bu akarlar, insanın deri döküntüsüyle beslenmektedir. Bu akarlar sık bir şekilde zeminde çökmüş halde durur ve hareket ederek kolayca havayla karşılaşırlar.

Toz alerjisi belirtileri arasında alerjiye neden olan maddelerin solunum yolu ile alınması durumunda burunda kaşıntı ortaya çıkmaktadır. Burunda kaşıntının yanı sıra ani tıkanıklık da belirtiler arasında yer almaktadır. Burun çevresinde kızarıklığa sebep olan alerji nedeniyle burunda akıntı da yaşanmaktadır.

Toz alerjisi belirtileri arasında gözde kaşıntı, şişlik ve kızarıklık meydana gelmektedir. Astımlı hastalarda tozla birlikte astım atakları görülmektedir. Bu da öksürük, nefes darlığı ve hırıltı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yani toz alerjisinin birçok belirtisi bulunmaktadır.

Toz Alerjisinden Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Günlük hayatta gözle görülmeyecek kadar küçük olan ve alerjiye neden olan toz akarlarını tamamen yok etmek imkansızdır. Bu konuda ancak bazı önlemlerle birlikte sorun büyük ölçüde azaltılabilir. Yatak takımları haftada en az 1 kere değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.

Toz alerjisine neden olan ve toz tutan eşyalar mümkün olduğunca kılıflarla kaplanmalıdır. Halılar mümkünse tamamen kaldırılmalı, eğer kaldırılamıyorsa boydan boya yün halı yerine küçük ve ince bir kilim kullanılmalıdır. Kalın ve ağır perdeler yerine ince tül perdeler ya da stor perdeler tercih edilmelidir.

Toz alerjisi varsa, evde evcil hayvan bulundurmamaya özen gösterilmelidir. Ev tozu akarlarına maruziyeti azaltmaya yönelik olan tüm önlemler alerjin yaşanmasını mümkün olduğunca azaltacaktır. Tamamen ortadan kalkmasa da büyük oranda rahatlama sağlanacaktır.

Toz alerjisi konusunda kendinizin alabileceği önlemlerle büyük oranda korunma elde edebilirsiniz. Sağlığı olumsuz etkileyen bu konuya dikkat etmenizde ve bir an önce önlem almanızda büyük fayda vardır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.