Süt Alerjisi Belirtileri

Süt Alerjisi Belirtileri

belirtileri nedir açıklamadan önce, süt alerjisi hakkında bilgiler vermek doğru olacaktır. Süt alerjisi vücudun ve bağışıklık sisteminin, süt ve süt ürünlerine karşı verdiği aşırı ve anormal tepkilerle oluşmaktadır. Bu alerjinin en yaygın nedeni, inek sütüdür. Ancak süt alerjisi olan kişilerde koyun, keçi ve inek sütü nedeniyle de reaksiyonlar oluşabilmektedir. Örneğin; inek sütüne alerjisi olan bazı çocuklar, soya sütüne karşıda alerjik reaksiyon gösterir. Süt alerjisi en çok çocuklarda görülen ve gıda alerjisi olarak kabul edilen alerji türlerinden biridir.

Süt Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Süt alerjisi belirtileri hafif seyreden belirtiler olabileceği gibi, çok ciddi reaksiyonların kendini göstermesine de neden olabilir. Örneğin kusma, hırıltı, tıp dilindeki adıyla ürtiker yani kurdeşen hastalığı ve sindirim sorunları gibi belirtiler ciddi sorunlar olarak bilinmektedir. Ancak bunlardan daha ciddi olan, anafilaksi adındaki şok türüde gelişebilir.

Süt alerjisi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Süt veya süt ürünleri tüketildikten hemen sonra ya da birkaç saat sonrasında belirtiler görülebilir. Süt ve süt ürünleri tüketiminin hemen ardından meydana geldiği bilinen belirtiler kusma, hırıltılı solunum şekli ve kurdeşendir. Süt tüketiminin ardından daha uzun bir süre sonra ortaya çıkan belirtiler ise ishal, karın bölgesinde oluşan kramplar, hırıltı ya da öksürük, kan içerebilen sıvı formda dışkı, gözlerde sulanma, çoğu zaman ağız çevresinde görülen ve kaşıntıyla birlikte gelen deri döküntüleri, burun akıntısı ve bebeklerde karın bölgesinde ağrıdır.

Süt Alerjisi İle Süt İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

Süt alerjisini ”laktoz ya da süt proteini intoleransı” durumundan ayrı tutmak gerekir. Bu sorunlar süt alerjisinin tam aksine, bağışıklık sistemi ile ilgili olmamaktadır. Süt alerjisi belirtileri ile belirtileri farklıdır ve süt alerjisi tedavisinden daha farklı bir tedavi yolu gerektirir. Süt intoleransında görülen belirtiler gaz, ishal ve şişkinlik durumudur.

Süt Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Bu alerji türünün nedenlerinin başında, bağışık sisteminde görülebilen fonkisyon bozukluğu yer almaktadır. Alerjisi varolan kişilerin bağışıklık sistemi, süt proteinlerini zararlıymış gibi algılayarak, onları etkisiz hale getirmek için IgE adlı antikorları üretir. IgE antikorları süt proteinlerini tanıyarak bağışıklık sistemine uyarı gönderir. Bu kez histamin ve diğer kimyasallar, bağışıklık sistemi tarafından kan dolaşımına eklenir. Bu durumda alerjik belirti ve bulgunların ortaya çıkmasına neden olur. Histamin; nefes darlığı, deride döküntü, gözlerde kaşıntı, ishal, bulantı, burun akıntısı ve boğazda kuruluğun yanı sıra, en ciddi belirti olan anafilaktik şokun oluşmasına neden olmaktadır.

Süt Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu alerjinin tedavisi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bazı yollar denenerek, reaksiyonlar önlenebilir ya da en aza indirgenebilir. Öncelikle bazı deri ve kan testlerinin yapılması ve kesin tanının konması gerekmektedir. Bu testler sonucunda kesin tanı konulursa, yapılacak olan ilk şey süt ve süt ürünlerinden uzak durmak olacaktır. Ancak süt çoğu üründe yer aldığı için, tamamen uzak kalmak imkansız olabilir. Bu nedenle bilmeden de olsa, süt tüketimi yapılmış olur. Böyle durumlar için, alerjik reaksiyonların şiddetlenmesini engellemek amacıyla, ”antihistaminik” ilaçlar verilmektedir. İlaçları süt ve süt ürünü tükettiğinizi farkettiğiniz an almanız, ortaya çıkacak reaksiyonları engelleyecektir. Reaksiyonlar ortaya çıktıktan sonra ilaç alımı yapmanız ise, reaksiyonların en aza inmesine yardımcı olacaktır.

Ancak ciddi bir belirti olan anafilaksi şoku belirtisi ortaya çıkarsa, acilen ”epinefrin” denilen adrenalin enjeksiyonu kullanılması için, herhangi bir sağlık kuruluşunun acil servisine başvurulması gerekebilir. Bu şok durumunda kesinlikle vakit kaybedilmemelidir. Çünkü anafilaksi, hayati tehdit oluşturan bir alerjik reaksiyondur. Bu tür risk taşıyan çocuk ya da yetişkin hastaların yanlarında mutlaka epinefrin enjektörü bulunmalı ve bu aşının doğru şekilde nasıl yapılacağı öğrenilmelidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.