Polen Alerjisi

Polen Alerjisi

Polen Alerjisi Nedir?

Aynı türden olan bitkilerin döllenip çoğalması için havaya salınıp rüzgar vasıtasıyla yayılan küçük ve değişik ağırlıklarda bulunan parçacıklara polen adı verilmektedir. Bu polenler birçok kişide polen alerjisi denen rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Fındık ağacı, kızıl ağaç, huş ağacı en çok polen alerjisine sebep olan ağaç türleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca bu ağaç türlerinin dışında bazı çimen türleri, meyve bahçeleri ve çayırlık alanlardaki otlarda alerjiye sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda küf mantarlarının üreme organelleri de insanlarda alerjik reaksiyonlar oluşturabilmektedirler.

Polen alerjisinin temel sebebi bazı insanların vücudunun polenlerde bulunan proteinlere karşı alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklanmaktadır. Polen alerjisinin halk dilindeki ismi saman nezlesi tıp dilindeki ismi ise alerjik rinit olarak geçmektedir.

Polenler nefes yoluyla solunum sistemimize yerleştiği gibi saç, cilt ve gözlerdende vücuda bulaşarak alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu alerjiler genel olarak birçok kişide ciddi sorunlara sebep olmaz. Polen alerjisi yaşayan kişilerde genel olarak burunda ve gözlerde iltihaplanma görülür. Vücudun bağışıklık sistemi polenlerdeki proteinlere hapşırmayla, burun akıntısıyla ve gözlerde kaşıntıyla tepki gösterir. Bu alerjik etkiler histamin ve iltihap yapıcı maddelerin salgılanmasıyla meydana gelir.

Polen Alerjisi Hangi Yaşlarda Görülebilir?

Polen alerjisi hastalığı genellikle 5-40 yaş arasındaki insanlarda görülebilmektedir. Yaş aralığı oldukça geniş olan rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır.

Polen Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak polen alerjisine yakalanan kişide burun akıntısı, kaşınması ve tıkanması meydana gelir. Gözlerde de kaşıntı ve şişmeler meydana gelmektedir. Polen sezonunda bu alerjiye yakalanan kişilerde bu durum astıma sebep olabilmektedir. Bazı kişilerde alerji belirtileri dışarıdan bakıldığında ilk görüşte fark edilebilirken bazı kişilerde ise sadece hasta tarafından hafif şekilde hissedilebilmektedir.

Polen alerjisi görülen kişilerde alerjiye karşı vücut bir bütün olarak tepki göstermektedir. Yani yukarıda belirttiğimiz durumlar haricinde alerjiye yakalanan kişide yorgunluk ve halsizlik hissedilir. Ayrıca okul ve iş hayatında konsantrasyon ve öğrenme kabiliyetinde azalmaya sebep olur.

Polen Alerjisi Teşhisi Nasıl Konur?

Polen alerjisi şüphesiyle doktora gittiğiniz zaman size cildinize iğne yapılmak suretiyle bir test uygulanır. Bu alerji testi sayesinde hem polenlere hemde küf mantarlarına, tozlara, hayvan tüylerine vb. şeylere karşı alerjiniz olup olmadığı tespit edilir. Polen alerji testi yapılırken cildinize çok düşük bir miktarda polen çözeltisi enjekte edilir. Ardından vücudunuz bu polene karşı tepki verip vermediği gözlenerek polen alerjisi teşhisi konur. Ayrıca aşı testi dışında kan testiyle de alerjiniz olup olmadığı gözlenebilmektedir. Fakat durumu göre hangi testin yapılacağına doktor karar vermektedir. Alerji testi yapılmadan 1 hafta – 10 gün öncesine kadar herhangi bir aleji ilacı (antihistaminik) kullanılmaması gerekmektedir.

Polen Alerjisinden Korunma Yolları

– Polen alerjisi olunan dönemde tüm alerjenlere ve rahatsız edici unsurlara karşı aşırı duyarlılık gelişir. Örneğin; ağır kokulardan ve tütün dumanından hasta aşırı derecede rahatsız olur.
– Polenlerin yoğun şekilde yayıldığı zamanlarda alerjisi olan kişilerin evlerini pek fazla havalandırmaması gerekmektedir.
– Polenler çamaşırlara kolaylıkla yapışabilmektedir. Bu sebeple elbiselerinizi dışarıda değil evin içinde kurutmanız daha iyi olacaktır.
– Alerjisi olan kişiler yatmadan önce saçlarını yıkamalı ve daha sonra uyumalıdırlar.
– Alerjisi olan kişiler spor faaliyetlerini yürütürken ağız ve burunlarını toz maskeleri ile kapatarak daha hızlı bir iyileşme süreci içine girebilirler. Aynı zamanda alerji olabilme şüphesi bulunan ortamlarda da yine maske ile dolaşmak doğru bir seçim olacaktır.
– Güneş gözlüğü kullanmak polen alerjisinin yaşandığı dönemde rahatsızlıkların hafif şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.
– Polen alerjisi olan öğrenci ve çalışanlar rapor alarak istirahat etmelidirler.

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisi ve diğer tüm alerji türlerinde en etkili ve ilk tedavi yöntemi alerji yapan maddeden uzak durmaktır. Polen alerjisi için doktor istemiyle alınan ve kullanılan birçok polen alerjisi ilacı bulunmaktadır. Bu ilaçlar genel olarak göz damlaları, burun ilaçları, solunum yoluyla alınan ilaçlar, iğneler ve antihistaminler, leukotrieneantagonistler ismi verilen polen alerjisi haplarıdır.

Polen Alerjisi İlaç İsimleri

Alerji ilaçları önleyici ilaçlar grubuna girdiği için tam olarak etki göstermesi 1-2 haftayı bulabilmektedir. Alerji ilaçları doktor seçimiyle kullanılmalıdır. Sadece doktorunuzun size yazacağı ilaçları alıp kullanmanız gerekmektedir. Alerji ilaçlarını tüm polen mevsimi boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar önlem amaçlı olarak havada pek fazla polen bulunmayan zamanlarda da düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Bazı durumlar polen alerjisi olan kişilerin rahatsızlığını arttırabilmektedir. Toz, eksoz, tütün dumanı, hava değişimleri, alkol, koku, duygusal değişimler ve hormonlar sebebiyle alerjiye gösterilen tepki artabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.