Penisilin Alerjisi

Penisilin Alerjisi

Penisilin alerjisi, kişinin bağışıklık sisteminde gelişen, penisilin ve penisilin benzeri içerikleri olan antibiyotiklere karşı görülen, aşırı tepki anlamına gelir. Kişide bu alerji tipi söz konusu ise, ortaya çıkabilecek reaksiyonlar deride görülebilecek döküntüler gibi hafif olabilir. Bunun aksine anafilaksi denilen ölümcül ve tehlikeli alerjik reaksiyonlarda görülebilir.

İçeren maddesinde penisilin bulunan antibiyotik türleri, boğaz ağrıları ve benzeri bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisi için kullanılmaktadır. Ancak henüz bir netlik kazanmamakla birlikte, penisilin alerjisi olan bazı hastalarda hiçbir yan etki görülmemektedir. Penisilin alerjisi söz konusu olduğunda, penisilin kaynaklı alerjik reaksiyonları engellemenin en etkili yolu, penisilin içeren antibiyotikler kullanmamak olacaktır.

Nelerdir?

Bu alerjide görülebilen belirtileri taşıyan çoğu insanda, muayene sonrasında penisiline karşı alerji bulunmamaktadır. Bu şüphe ile doktora giden insanlarda, penisilin alerjisinde olduğu gibi deri döküntüleri görülmektedir. Ancak bu alerji tipinde görülen her belirti, kişide alerjinin bulunduğu anlamına gelmemektedir. Bu belirtiler farklı nedenlerde oluşabilmektedir. Penisilin alerjisi olduğunu düşündürecek en bilinen belirtiler kurdeşen, deride kaşıntı, dil, dudak ya da yüzde oluşan şişlikler, deride döküntüler ve hırıltılı gelişen solunum sıkıntılarıdır. Ancak en tehlikeli belirti, anafilaktik şok durumudur. Penisilin ya da içeriğinde penisilin ve benzeri maddeler bulunan ilaçlara maruz kalan kişilerde, maruz kaldıkları gibi bu şok durumu gelişir ve yaşamı tehdit eder. Bu durum, çok hassas kişilerde görülebilecek bir şok durumudur.

Penisilin Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Bu ve benzeri tüm alerjilerin gelişmesinin başlıca nedeni, hastanın bağışıklık sisteminin alerjen maddeyi zararlı olarak algılaması ve karşılığında aşırı tepki vermesidir. Penisiline karşı verilen tepkide, penisilinle mücadele edebilmesi adına ”IgE” adlı antikorlar tetiklenerek üremeye başlamaktadır. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan, penisilin ve amoksisilin grubundan antibiyotik ilaçların kullanımı, kişinin alerjisi varsa bunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu alerjiye neden olan, ancak sinüs, cilt ve kulak, hatta üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkili olan ampisilin, piperasilin, oksasilin, dicloxacillin, amoksasilin gibi içerenleri bulunan ilaçların kullanılmasıda, alerjinin tetiklenmesine neden olan diğer faktörler olarak gösterilebilir.

Penisilin Alerjisinde Kimler Risk Altındadır?

Bu alerji tipi bazı insanlarda daha çok görülmekte, hatta bazı faktörler bu alerjinin gelişme riskini yükseltmektedir. Tıbben hala bir açıklaması olmayan bu durum, bazı risk faktörleri belirlenek gruplandırılmıştır. Buna göre 20-49 yaş arasındaki kişiler, sık sık penisilin ve penisilin içeren ilaçlar alan kişiler, kistik fibroz hastaları ve HIV-AIDS hastası olan kişiler bu alerjinin oluşmasında, daha büyük bir risk altındadır.

Penisilin Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penisilin grubundan bir ilaç alındıktan sonra, alerjik reaksiyon gerçekleşiyorsa ilaç alımı durdurulmalı ve başka antibiyotikler almak için doktorla görüşülmelidir. Bunun yanı sıra ilerleyen süreçler içinde, penisilin kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Alerji anında görülen belirtilere göre, doktorunuz uygun bir tedavi düzeni belirleyecektir. Belirtilerin en tehlikeli ve ölümcülü Anafilaksi söz konusu ise, derhal bir acil servise gidilmesi ve hastaya epinefrin (adrenalin) iğnesi yapılması gerekmektedir. Ciltte görülecek deri döküntülerine karşı ise, oral yoldan veya enjektör yardımıyla kortikosteroidler verilerek tedavi yapılmaktadır.

Penisilin Alerjisi Olanların Yaşam Tarzında Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu alerji türü geçmişte yaşanmış ve vücudunuz reaksiyon göstermişse, bundan sonra yaşanacak diğer tıbbi durumlarda, ilgili hekiminizi ve ayrıca diş hekiminizi bu durumdan haberdar etmeniz gerekiyor. Bunun nedeni, diğer hastalıklarınız için yazılacak ilaçlarda, alerjik durumunuzun hekim tarafından dikkate alınmasıdır.

Bu alerjinin teşhisinin konulduğu kişiler, mutlaka alerjisi olduğunu belirten uyarı bileklikleri kullanmalıdır. Bileklik kullanmak istemeyen kişiler, uyarı kartını çantasında ya da cüzdanında bulundurmalıdır. Çünkü anafilaksi şoku geçirmeniz durumunda, bilinç kaybı oluşması ihtimali bulunmaktadır. Bu kartlar sizin için, hayat kurtarıcı anlamına gelmektedir.

 

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.