Mevsimsel Alerjik Rinit

Mevsimsel Alerjik Rinit

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte mevsimsel alerjik rinit vakalarında artış meydana gelmeye başladı. Diğer adıyla bahar nezlesi olan bu rahatsızlık sık görülen bir problemdir. En sık görülen alerjik rahatsızlıklar arasında yer alan bu problemin birçok sebebi bulunmaktadır.

Mevsimsel Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Mevsimsel alerjik rinit bazı belirtiler göstermektedir. Bunlardan en sık görüleni sık sık hapşırmadır. Bunun yanı sıra, gözlerde ve burunda meydana gelen kaşıntı sorunu da bu sorunun varlığına işarettir. Bazı kişilerde sık sık burun akıntılarına neden olan bu rahatsızlık, bazı hastalarda ses problemlerinin ortaya çıkmasına da neden olabiliyor.

Alerjik rinit konusunda diğer belirtiler arasında, işitme problemler, boğazda meydana gelen yanma ya da ağrı hissi, sıklaşan öksürükler yer almaktadır. Bütün bir yıl etkisini sürdürebilecek bu rahatsızlık özellikle bahar dönemlerinde etkisini arttırmaktadır. Günümüzde bu vakaların artışındaki en önemli sebeplerden biri olarak hava kirliliği sorunu gösterilmektedir.

Mevsimsel Alerjik Rinit Nasıl Teşhis Edilir?

Mevsimsel alerjik rinit teşhisinde en önemli konu, sorgulama konusudur. Öncelikle hastanın yaşı, şikayetlerinin hangi ortamlarda arttığı, daha önce düzenli kullandığı ilaçlar olup olmadığı, ailesinde alerji sorunu yaşayan başka kişiler olup olmadığı sorulmaktadır. Bu sorulara verilecek cevaplar teşhislerde etkin bir rol oynamaktadır.

Alerjik rinit teşhisi konusunda sorgulama işleminin ardından ayrıntılı bir kulak burun boğaz muayenesi yapılmaktadır. Hastanın sorgulaması ve yapılan muayene sonucunda alerji belirtileri varsa, alerji testleriyle birlikte teşhiş aşamasında son noktaya gelinmektedir. Deri testleri ya da kan testleri uygulanan hastalara kesin teşhis konmaktadır.

Mevsimsel Alerjik Rinit Nasıl Tedavi Edilir?

Mevsimsel alerjik rinit teşhisi konulan hastalara öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Alerjenlerle karşılaşmanın önlenmesi ve aşı tedavisi de sırada gelmektedir. Polen mevsiminde kapı ve pencerelerin kapalı tutulması, klima filtrelerinin her ay değiştirilmesi, evin içindeki bitkilerin uzaklaştırılması, tüylü hayvan beslenmemesi, kuştüyü yastık, yorgan kullanımının bırakılması, sigara içilmemesi ve içilen ortamda bulunulmaması önerilmektedir.

Alerjik rinit konusunda belirtilerin artış göstermesini beklemeden doktora gitmek son derece önemlidir. Erken müdahale edilen bahar nezlelerinde tedavi daha olumlu seyretmektedir. Bu nedenle belirtileri anladığınız anda zaman kaybetmeden doktora gitmeniz ve tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.