İnek Sütü Alerjisi

İnek Sütü Alerjisi

İnek Sütü Alerjisi

Bebeklerde en sık görülen alerji türü, dir. Zaten tıbbi olarak alerjisinin, doğduktan sonraki ilk yıllarda oluştuğu kesinleşmiştir. Neden oluştuğu tam olarak bilinmeyen bu alerji türünün, proteini almaktan kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu yüzden proteini alımı olmayan bebeklerde, bu alerjinin belirtileri engellenmektedir.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerin beslenme düzeninde, çeşitli seçenekler bulunmaktadır. İnek sütünün içeriğinde bulunan proteinlerin parçalanması ve bu vesileyle küçültülmesi, ayrıca bu proteinlerin amino asit haline getirilmesi gibi seçenekler vardır. Bebeklerin çoğunda, yaş ilerledikçe bu alerji sorunu ortadan kalkmaktadır.

Bebeğinizde veya çocuğunuzda bu alerji türü bulunuyorsa, inek sütü proteini vermek alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bu nedenle alerjik tepkinin oluşmaması ya da belirtilerin ortadan kaldırılması için, inek sütü proteininden kaçınılması gerekir.

Bebek ve çocuklarda en sık görülen gıda alerjisi türlerinden biri olan bu alerji, 100 bebekte 2 ile 5 bebekte görünmekte ve 2-3 yaş altını etkilemektedir. Bu durumun oluşumunda çocukların ya da bebeklerin bağışıklık sisteminin, inek sütünün içerdiği bir yada daha fazla proteinde aşırı tepki vermesi etkilidir. Bu alerji türü bu nedenle ”inek sütü alerjisi” adını almıştır. Ayrıca sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde de, bu alerji görülebilir. Bunun nedeni ise, annenin inek sütü ile beslenmesi ve proteinleri anne sütü aracılığıyla, bebeğine aktarması olarak bilinmektedir.

Böyle bir durum olduğu ortaya çıktığında, annenin beslenme programından inek sütü proteini çıkarılarak, anne yeniden bebeğini emzirmeye devam edebilir.

İnek Sütü Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin en bilinen belirtileri arasında kusma, ishal, kolik, egzama, hışırtılı solunum ve deri döküntüleri (egzama) bulunmaktadır. Bunun yanı sıra huzursuz uyku düzenide, bu alerjinin belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler, genellikle inek sütü alımından sonra kendini göstermektedir.

Yukarıda bahsedilen belirtiler bu alerji nedeniyle olabileceği gibi, daha farklı nedenlerden oluşabilmektedir. Bu yüzden bebeğin daha fazla sıkıntı çekmesine engel olunmalı ve zaman kaybetmeden bir hekime muayene ettirilmelidir. Alerjinin belirtileri erken dönemde fark edilirse, çok daha hızlı tedavi edilebilmektedir.

İnek sütü alerjisi olan bebeklerde, kilo alamama, nefes darlığı, hapşırık, yüzde, gözlerde ve dudaklarda şişme, kızarıklık gibi diğer belirtiler de görülebilir.

İnek Sütü Alerjisinin Nedenleri Nelerdir?

Bu alerjinin ortaya çıkmasında, bebeklerin mamayla beslendiği süreçte mamaların içeriğinde bulunan inek sütü proteinleri etkin rol oynamaktadır. Çünkü bu proteinler, bebeklerin ilk karşılaştığı ana besin proteinleridir.

Ayrıca ailenin geçmişinde alerji öyküsü bulunuyorsa, çocuklarda da alerjik reaksiyon görünmesi büyük bir olasılıktır. Ayrıca aile öykülerinde alerjinin yanında astım, egzama, saman nezlesi, ürtiker gibi sorunlar varsa, bu ailelerin bebeklerinde alerji gelişme riski daha yüksektir.

İnek Sütü Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu alerji türünde ilaç tedavisi başta olmak üzere, diyet ve aşı tedavisi yapılmaktadır. Alerjinin tedavisinde diyet en önemli etkendir. Bu diyetlerde inek sütü proteini içeren hiçbir gıda bulunmamalıdır. İnek sütüyle çapraz reaksiyon gösterebilen besinlerinde, bu diyette kullanılmaması sağlıklı olacaktır.

Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer nokta, inek sütüne alerjisi olan çocuklarda %80 gibi bir oranla, diğer hayvanların sütlerine de alerji görülmektedir.

Bu alerji türünde kesin tedavi eden bir ilaç tedavisi yoktur. Ancak alerjiye bağlı kaşıntı ve benzeri belirtileri ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlar, cildin kaşınmadan dolayı hasar alabilmesi durumunda kullanılacak cilt düzeltici kremler ile nemlendiriciler kullanılabilmektedir. Ayrıca inek sütü alerjisi belirtileri arasında bulunan nefes sıkışması ve hırıltı için, nefes açıcı özelliği olan ilaçlar kullanılmaktadır. Alerjik reaksiyon ciddi seyrediyorsa (alerjik şok görülmüşse), adrenalin içeriği olan oto-enjektör uygulamaları da yapılabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.