İlaç Alerjisine Ne İyi Gelir?

İlaç Alerjisine Ne İyi Gelir?

Alerji, kişinin alerjen maddelere karşı reaksiyon göstermesi durumudur. Alerji sorunları arasında en önemlilerinden biri ilaç alerjisidir. Kesinlikle dikkat edilmesi gereken bu durum, ağır sonuçlara neden olabilmektedir. İlaç alerjisine ne iyi gelir sorusu son derece önemlidir ancak öncelikle ilaç alerjisi belirtilerine dikkat edilmelidir.

İlaç Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İlaç alerjisi, belirli bir ilacın, uygun dozda kullanımından sonra dakikalar ya da saatler sonrasında ortaya çıkan, kişinin bağışıklık sistemi üzerinde beklenmeyen sonuçlara sebep olan durumdur. İlaç alerjisi, tüm ilaç reaksiyonlarının %5 ile ’u arasındadır.

İlaç alerjisi, erken yani ilaç alımını takip eden 1 saat içinde ya da geç yani ilk saatlerden sonra görülmektedir. Daha fazla geç reaksiyon ortaya çıkmaktadır. Alerjik ilaç belirtileri arasında en sık görülenleri deride kaşıntı, nokta nokta veya daha büyük kızarıklık, deride kabarma ya da kurdeşen şeklinde sıralanmaktadır.

İlaç alerjisi belirtileri arasında, dudaklarda şişme, göz kapaklarında şişme de yer almaktadır. Nadir belirtileri arasında ise, ağız içinde su toplaması ve soyulması şeklinde ortaya çıkabilir. Bunların yanı sıra, hırıltı, nefes darlığı, öksürük, karın ağrısı, bayılma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bunu ilacın türü ve kişinin bünyesindeki reaksiyonu belirlemektedir.

İlaç Alerjisi Tedavisi

İlaç alerjisine ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı, alerjik reaksiyon ortaya çıktığı anda kullanılan ilacı kesmek ve bu durumu anında doktorunuza bildirmektir. Hasta, alerjik tepkime hissettiği ilacı bir daha kullanmamalıdır. Eğer bu ilacı kullanması zorunluysa, hastaneye yatarak doktorun yakın gözetiminde ve hafif dozdan başlayacak şekilde kullanmalıdır.

İlaç alerjisine ne iyi gelir sorusuna bazı doğal çözümlerle cevap verilmektedir ancak bu konuda bilinçsiz yaklaşımın sonucu ağır olabilmektedir. İlaç alerjisinin şakaya alınmayacak kadar ciddi bir konu olduğu unutulmamalıdır. Bu konuyla ilgili danıştığınız alerji uzmanının sizin için belirlediği alerjik ilaç listesini yanınızdan ayırmamanız gerekmektedir.

İlaç alerjisi, aynı anda iki veya daha fazla farklı organ sistemini etkileyebilecek kadar ciddi bir konudur. Zaman zaman hayati tehlikeye neden olabilen bu sorunda kendi başınıza çözüm yöntemleri aramak yerine, zaman kaybetmeden, en yakın sağlık merkezine başvurmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.