Güneş Alerjisi Tedavisi

Güneş Alerjisi Tedavisi

Yaz döneminin yaklaşmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Özellikle deniz kenarına giderek hem dinlenmek hem de bronzlaşmak isteyenler bazı noktalara dikkat etmeliler. Bu noktalardan en önemlisi güneş alerjisi konusudur. Neredeyse her 6 kişiden 1’inde görülen bu rahatsızlık ciddiye alınması gereken bir konudur. Güneş alerjisi tedavisi konusundan önce nasıl belirtileri olduğuna bakmamızda fayda vardır.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

İnsanların geneli güneşlenmeyi ve bronzlaşmayı oldukça sever. Ancak bazı kişilerde güneşin olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkileri de kısa sürede ortaya çıkar. Bunlardan en önemlisi ciltte görülen kırmızı döküntülerdir. Kurdeşen adı da verilen bu olumsuz durum güneş ışığına maruz kaldıktan bir sonra ortaya çıkar.

Güneş alerjisinin diğer bir yaygın belirtisi ise, aşırı kaşıntı durumudur. Güneş ışığına maruz kalan bölgede kızarıklıkla birlikte kaşınma hissi uyanır. Kişi kızarıklığı kaşımaya başladığında deride dökülmeler ve tahriş meydana gelir. Bu da hem görsel hem de fiziksel anlamda önemli sorunlara yol açmaktadır.

Güneş alerjisi olan kişiler genellikle kendilerinde isilik olduğunu düşünürler. Ancak şu nokta unutulmamalıdır ki, isilik sanıldığından daha ender görülür ve büyük bir kısmına bebeklerde rastlanır. İsilik ile karıştırıldığı için de birçok kişi doğru tedavi yöntemleri uygulamamakta ve sorun ilerlemektedir.

Güneş Alerjisi Tedavisi Nasıldır?

Güneş alerjisi tedavisi konusunda alınacak ilk önlem hem UVA, hem de UVB ışınlarına karşı koruyan güneş kremleri kullanmanız olacaktır. Bazı güneş kremlerinin tek zararlı ışına karşı koruduğunu belirtelim ve tercih yaparken çift koruyucu olan ürünleri tercih etmeniz gerektiğinin altını çizelim.

Güneş alerjisi tedavisi konusunda doktor tavsiyesi ile alacağınız antihistamin türü ilaçlar da etkili olmaktadır. Bunun da en önemli nedeni vücudunuzda alerjik reaksiyonun başlamasına sebep olan histamin hormonunun etkilerinin bu tip ilaçlarla yok edilmesidir.

Güneş alerjisi tedavisi bakımından zamanlama konusu da önemlidir. Yani, güneş ışığına öncelikle krem kullandıktan sonra birkaç dakika çıkın. Vücudunuz güneşe karşı direnç kazanmaya başladığında bu süreyi arttırabilirsiniz. Döküntüler düşük seviyede kalırsa bahar ayında güneşe çıkmanız da vücudunuzun güneşe alışmasını sağlayacaktır. Güneş alerjisini ciddiye almanız ve kısa sürede önlem almanız son derece önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.