Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Alerji, vücudun herhangi bir yerinde alerjen maddelere karşı hassasiyet duyulmasıdır. Alerji konusundan en fazla etkilenen bölgelerden biri gözlerdir. Göz alerjisi, göz tarafından zararlı olarak algılanan maddelere karşı gözlerin anormal şekilde reaksiyon vermesi durumudur. Göz alerjisi nasıl geçer sorusuna yanıt vermeden önce göz alerjisinin sebeplerine değinmekte fayda var.

Göz Alerjisinin Sebepleri Nelerdir?

Göz alerjilerinde özellikle bahar dönemlerinde artış görünmektedir. Sezonluk alerji adı verilen bu alerjide Sonbahar ve İlkbaharın erken dönemlerinde gözlerde yaşanan sorunlarda artış meydana gelir. Göz alerjisinin daimi olan çeşidi de bulunmaktadır.

Göz alerjisinin başlıca sebeplerinden biri polenlerdir. Mevsim değişikliğinde ortaya çıkan polenlerden korunmak son derece önemlidir. Bunun yanı sıra yabani otlar, toz zerreleri, hayvan tüyleri gibi maddeler nedeniyle göz alerjisi ortaya çıkabilir.

Göz alerjileri genellikle gözün içerisinde bulunan ince yapılı zar kısmına etki eder. Göz alerjisinin en yaygın belirtileri gözde kızarma, sık sık yaş gelmesi, bulanık görme, göz yanmasıdır. Bu rahatsızlığın en temel belirtisi ise göz içinin kaşınmasıdır. Tüm bu etkenlerin sonucunda gözlerde kanlanma meydana gelmektedir. Bu sorunlardan birini ya da bir kaçını yaşayan kişilerde göz alerjisi bulunmaktadır.

Göz Alerjisi Tedavisi

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun ilk cevabı, alerjen etkilerden mümkün olduğunca kaçınmaktır. Yani, polen, hayvan tüyü, çim, yabani otlar, toz zerreleri gibi etkenlerden olabildiğince uzak durmak kritik öneme sahiptir. Bunun için yatmadan önce duş almanız, havalandırma filtresini sıkça değiştirmeniz, yastık kılıflarını yıkamanız, yünlü halı kullanmaktan kaçınmanız gibi önlemler alabilirsiniz.

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun diğer cevabı doktora başvurmanız durumunda size verilecek göz damlalarıdır.  Soğuk ve ya da antihisamin etkisi olan göz damlalarının büyük faydası bulunmaktadır. Bu damlaları günde birkaç kez damlatmanız rahatlamanızı sağlayacaktır.

Göz alerjisi nasıl geçer sorusunun doğal yöntemlerle cevapları da vardır. Örneğin gözlerinize günde 2 damla gül suyu sürmek, ılık ve tuzlu su sürmek, göz otu kullanmak, yemeklerinizde acı biber tüketmek etkili olacaktır. Bu yöntemlerle ilaç kullanmadan gözlerinizde rahatlama sağlayabilirsiniz. Göz alerjisi ciddi bir problemdir. Bu nedenle belirtileri gösterenler zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.