Gluten Alerjisi

Gluten Alerjisi

İnsan vücuduna, ince bağırsakların yapısında villus çıkıntıları bulunur. Bu çıkıntıların yapılarının bozulması nedeniyle, besinler olması gerektiği gibi sindirilemez. Bu durumda ince bağırsak hasar gördüğü için, ilerleyen dönemlerde adlı proteine yaşam boyu etki eden, gluten alerjisi ortaya çıkar. Çünkü ince bağırsakların yapısında villuslar olmadıkça, doğru ve sağlıklı bir beslenme, düzenli gelişim gibi olaylar söz konusu olmamaktadır. Bu durumun sonucunda ise, hastalığı adındaki rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Gluten alerjisi, içeriğinde çavdar, arpa, yulaf vb. besinlerin tüketilmesiyle birlikte ortaya çıkar. Bağırsaklarda var olan mukoza glutene karşı çok hassas olduğu için, villüs çıkıntıları çok hızlı bir şekilde küçülmeye başlar. Besinler bu nedenle sindirilemediğinden dolayı, ortaya çıkmaktadır.

Gluten Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Her hastalık ve alerjik reaksiyonda olduğu gibi bu alerji türünde de, belli başlı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Gluten alerjisinin en bilinen belirtisi, karın bölgesinin ön taraflarına yakın yerlerde şişkinlik oluşmasıdır. Ayrıca bu alerjiye sahip olan kişiler, gluten içerikli besinleri tükettiklerinde kusma ya da bulantı görülmektedir. Kas ve eklemlerde ağrı yapan alerji, dışkıda anormalliklerin görülmesi gibi belirtilerde vermektedir. Bunun yanı sıra sinirlerde gerginlik, iştahsızlık ve ciltte oluşan farklı özelliklerde döküntü sorunu gibi belirtiler, bu alerji tipinde sıkça görülmektedir.

Gluten Alerjisinin Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu alerji kişinin vücudunda oldukça, rahatsız eden şikayetlerinde ardı arkası kesilmemektedir. Herkeste farklı belirtiler verebilen gluten alerjisi, bazı insanlarda sinirli bir hal oluştururken, bazılarında ise ishal, karın ağrısı, bulantı ya da kusma, ciltte deri döküntüleri gibi belirtiler ortaya koyabilir. Bu alerji her yaşta görülebilmektedir. Alerjinin kesin teşhisi için, ince bağırsaklardan alınacak bir parça ile biyopsi yapılmaktadır. Tanı bu şekilde kesin olarak konulacaktır. Bunun sonrasında hastaların gluten içeren gıdalardan uzak durması ve bunun yerine, içeriğinde gluten bulunmayan gıdaları tercih etmesi gerekecektir. denilen beslenme düzeni, bu hastalar için ömür boyu devam etmelidir. Aksi halde alerjinin vereceği rahatsız edici belirtiler tekrar ortaya çıkabilir. Diyet sayesinde bağırsağın hasar gören yüzeyi düzeltilmektedir. Ancak bunun olması, herşeyin düzeldiği anlamına gelmez. Hastalar diyeti bıraktıkları anda yeniden yakınmalar görülecektir. Bağırsaklarda oluşan hasarın iyileşme süreci, kişinin yaşına, bağırsağın aldığı hasar derecesine ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Çünkü uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeden alerji ilerleme göstermiş ve bağırsaklardaki hasar düzeyini ağırlaştırmış olabilir. Bu nedenle gluten içermeyen diyet düzeninin ömür boyu devam ettirilmesi, gluten alerjisinin tek tedavi yoludur.
Israrla gluten içeren besinler tüketilirse, besinler sindirilemeyeceği için kişilerde beslenme geriliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle gıdalardan yoksun kalan kişiler, güçsüz ve zayıf düşmektedir. Ayrıca vücuttaki diğer organlarında zarar görmesi olasıdır.  Sağlıklı bir yaşam bu kişiler için, glutensiz gıdalarla yapılan beslenme anlamına gelmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı gluten alerjisi olan kişilerin, kesinlikle diyetlerine sadık kalmaları ve bu diyet düzeninden asla çıkmamaları gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.