Gluten Alerjisi Belirtileri

Gluten Alerjisi Belirtileri

Gluten, bir çeşit protein grubuna verilen isimdir. Gluten, en fazla buğdayın içinde bulunmaktadır. Buğday da ekmek başta olmak üzere birçok şekilde sofralarımızda yer almaktadır. Bu nedenle gluten alerjisi son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu noktada gluten alerjisi belirtileri konusu önem kazanmaktadır.

Gluten Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Gluten alerjisi belirtileri konusunda en fazla öne çıkanlar sinirlilik hali, yorgunluk ve ani kilo değişimleridir. Kişi, normalde sinirlenmediği konulara sinirleniyorsa, çok kısa süre zarfında kilo alıyor ya da veriyorsa, sürekli kendisini yorgun hissediyorsa bu gluten alerjisine işaret olabilir.

Gluten tüketildiğinde ortaya çıkan alerji belirtileri arasında sindirim sorunları da yer almaktadır. Şişkinlik, kabızlık, mide ağrısı, kramp gibi sorunlar sıklıkla oluyorsa bu durum gluten alerjisine işaret etmektedir. Bunun yanı sıra sıklıkla enfeksiyon sorunu yaşayan kişilerde de gluten alerjisi olabilir.

Gluten alerjisi belirtileri arasında yaygın görülenlerden biri de egzema sorunlarıdır. Gluten tüketimini takip eden süre içinde vücutta egzema sorunu görülebilir. Bunun yanı sıra bağırsak sorunları ve sıklıkla tekrarlayan baş ağrısı sorunları önemlidir. Bu belirtilerin hepsi aynı anda oluyorsa gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Gluten Alerjisi Tedavisi

Gluten alerjisi belirtileri gösteren hastalar, doktora başvurarak bu konuyla ilgili alerji testlerini yaptırmalıdır. Bu rahatsızlığın diğer bir adı ise Çölyak hastalığıdır. Ayrıca gluten intoleransı adı ile de anılmaktadır. Bu sorun teşhis edildikten sonra tedavi kısmına geçilmektedir.

Gluten alerjisinin tedavisinde öncelikli olan yaşam tarzının değiştirilmesidir. Bu kişiler içinde gluten bulunan buğday, arpa, çavdar gibi maddeleri beslenme düzenlerinden çıkarmalılar. Bu hastalar pirinç, mısır, nişasta ya da soya fasulyesi gibi gıda maddelerini tüketebilirler. Özellikle tüm maddelerdeki gluten oranlarına dikkat edilmelidir. Meyve sularında hatta diş macununda bile gluten bulunabilir.

Gluten alerjisi teşhisi konulan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır. Doktorunuzun belirleyeceği gıda programına bağlı kalmanız zorunludur. Gluten, alınması zorunlu olmadığı için yerine başka proteinler konabilir. Bunların oranını da doktorunuz belirlemektedir.

Çölyak hastalığı adı erilen gluten alerjisine maksimum düzeyde özen gösterilmelidir. Belirtileri hissettiğiniz an önlem almamanız ve geçiştirmeniz durumunda uzun vadede lenfomaya ya da başka tür kansere neden olmaktadır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.