Domates Alerjisi

Domates Alerjisi

Domates alerjisi, birçok kişide görülebilen ve hafif olabileceği gibi şiddetleri boyutlara kadar ulaşabilen, alerjik bir reaksiyondur. Bu alerjinin bulunduğu kişilerde, ağızda ve dudaklarda hızlı bir şekilde şişme meydana gelmektedir. Ağızda beliren kaşınmalar, devamında görülen yaralar ve boğazda oluşan şiddetli kaşıntılara neden olan domates alerjisi, nefes alma güçlüğü ve yutkunma zorluğu gibi sıkıntılara sebep olabilir. Bunun yanı sıra cilttede belirgin şikayetlere neden olan bu alerji tipi, deri döküntülerine ve ciltte aşırı terleme, baş ağrıları gibi belirtiler göstermektedir. Göğüste sıkışma ve ağız, dudak bölgesinde şişme durumu varsa, derhal bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Domatese alerji varsa, o besin tüketildiği andan itibaren kişinin bağışıklık sistemi besine karşı aşırı tepki vererek, vücutta antikor oluşturur. Bu durumda döküntü, kaşıntı, nefes alma zorluğu, mide bulantısı ve ishal gibi belirtilerle alerjik reaksiyon kendini gösterir. Bu nedenle alerjiyi önlemenin yollarını bulmak için, bir hekime başvurarak gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekmektedir.

Domates Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Domates alerjisi tamamen beslenme kaynaklı oluşan bir alerji türüdür. Ancak alerjinin oluşumuyla birlikte, kişiyi rahatsız edecek belirtiler ortaya çıkmaktadır. Domates tüketildiği andan itibaren, hızlı bir şekilde kaşıntı ve deride döküntü oluşmaktadır. Bu durumu takiben ağızda kaşınmalar oluşabilir ve ardından ağız yaraları oluşabilir. Ayrıca dudaklarada etki eden domates alerjisi, dudaklarda belirgin bir şekilde şişmeye neden olacaktır. Dudaklarla birlikte ağız genelinde de şişmeler görülmektedir.
Daha rahatsız edici belirtiler ise, mide bulantısı, kusma, göğüste oluşan sıkışma hissi, nefes darlığı, baş ağrıları, yutkunmada çekilen zorluk olarak sıralanabilir.

Eğer bu belirtilerden bir ya da birkaçını kendinizde hissediyorsanız, kısa süre içinde bir hekime görünmelisiniz. Bu belirtiler domates alerjisini işaret edebileceği gibi, daha farklı hastalıkların ufak ya da ciddi belirtileri olabilir.

Domates Alerjisinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişi yukarıdaki belirtiler nedeniyle bu alerji tipinden şüphe etmeli ve bir doktor kontrolünden geçmelidir. Öncelikle hastaya cilt ve kan testleri yapılabilir. Ardından alerjik reaksiyonun sebepleri ve şiddeti belirlenerek, uygun ilaç tedavisi uygulanabilir. Hafif seyreden alerjik reaksiyonların, tedavi edilebildiği bilinmektedir. Ancak göğüs sıkışması vb. gibi, daha ciddi seyreden alerjik reaksiyonlarda, acil servise gidilmesi gerekebilir. Bu alerjide solunum sıkıntısı yaşanabileceği için, solunum sıkıntısının düzene girmesi için hava verilmektedir. Bunun ardından uygun branştaki doktor önerilecek ve görünmeniz istenilecektir. Alanında uzman bir doktor tarafından tüm tetkikler yapıldıktan sonra, diğer belirtilerin oluşumunu engellemek amacıyla, önleyici ilaç tedavisi verilebilir.

Bu yolların yanı sıra, hastanında dikkat etmesi gereken maddeler vardır. Kişi mümkün olduğunca domatesten uzak durmalı, domates içeren yemeklerdende kaçınmalıdır. Dışarıda yenilecek olan yemeklerde ise, içeriğinde ya da eşlik eden sosların içinde domates olması ihtimali yüksek olacağı için, çalışanlar bu konuda uyarılmalıdır. Bunun yerine evde kendi hazırladıkları yemekleri, bu alerjiden kaçınmaya uygun şekilde hazırlayarak yemeleri, çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.