Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Çocuğa Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji, hemen her yaş grubunda görülen bir rahatsızlıktır. Dünya üzerinde 300 milyonun üzerinde kişide görülen alerji sorunu daha fazla çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda yaşanan alerji sorununun tespit edilmesi son derece önemlidir. Bu noktada çocuğa alerji testi nasıl yapılır sorusu gündeme gelmektedir.

Çocuğa Alerji Testi Yapma

Çocuğa alerji testi nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı, bu işlemin bir çocuk alerji uzmanı ya da çocuk alerji uzmanı sorumluluğunda hemşire tarafından yapılması gerektiğidir. Alerji testi tek başına teşhis konmasına yetmeyeceği için çocuklarda test sonucunda meydana gelen değişiklikler çocuk alerji uzmanı tarafından izlenmeli ve bu şekilde teşhis konmalıdır.

Çocuğa alerji testi nasıl yapılır sorusunun diğer cevabı, deri testleriyle uygulanmaktadır. Deriye uygulanan alerji testlerinde sonuç güvenilirdir ve uygulaması son derece kolaydır. Alerjik nezle, egzema, besin alerjisi, arı alerjisi gibi alerji şüphelerinde bu test uygulanmaktadır. Bu testte deriye alerjen madde bırakılır ve vücudun tepkimesi gözlemlenir. Acımadan yapıldığı ve sonuçları daha kesin olduğu için çocuklarda kan testi yerine deri testi uygulanmaktadır.

Deriye uygulanacak alerji testi genellikle 5 ile 10 dakika arasında sonuç vermektedir. Genellikle kollara uygulanan bu test sonucunda vücudun tepkimesi gözlemlenir ve bu şekilde uzman tarafından alerji testi konur.

Çocuğa Alerji Testi Hangi Yaşlarda Yapılır?

Çocuğa alerji testi nasıl yapılır sorusunun cevabı konusunda bazı yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan biri, çocuklara 5 yaşından önce alerji testi yapılamayacağı bilgisidir. Oysa ki çocuklara 3. Aydan itibaren gerektiğinde alerji testi yapılabilir. Gıda alerjisi konusunda testler çocuk 3 aylıkken yapılırken, astım ya da alerjik nezle gibi konularda testler 2 yaşından itibaren yapılmaktadır.

Alerji konusunda özellikle astım gibi durumların erken teşhisi son derece önemlidir. Erken bir şekilde test yaptırılıp ortaya çıkan sorunların çözümü daha kolay olmaktadır. Bu nedenle 3 aydan büyük her birey için alerji testinin uygulanabilir olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Alerji testinde korkulacak bir durum yoktur. Uzman kontrolünde son derece güvenli bir şekilde yapılan alerji testleri sayesinde çocuğunuzda oluşan sorunları kısa sürede çözüme kavuşturabilirsiniz. Bu şekilde gıda ya da hangi alerjene karşı reaksiyon gösteriyorsa, o alerjenden uzak tutmanız mümkün olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.