Bebeklerde Süt Alerjisi

Bebeklerde Süt Alerjisi

Süt, bebekler için olmazsa olmaz gıda maddesidir. Başta kemik gelişimi olmak üzere birçok faydası bulunan süt, alerjiye neden olduğunda ise, olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bebeklerde süt alerjisi çeşitli sonuçlara neden olmaktadır.

Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

Süt alerjisinde bulgular genellikle süt ya da süt ürünlerinin tüketilmesini takiben birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Bebeklerde süt alerjisi çeşitli bulgularla ortaya çıkmaktadır.

Süt alerjisi bulguları bebeklerde özellikle kronik burun tıkanıklığı ile görülmektedir. Bunun yanı sıra hırıltılı solunum ya da nefes almada zorluk çekme şeklinde de görülebilir. İnek sütü alınmasının ardından ağız çevresinde kaşıntı, şişlik ve döküntüler meydana gelebilir.

Bebeklerde inek sütü içilmesinin ardından boyun bölgesinde şişlik oluşabilir. Halsizlik ve deride kabarma sorunları da alerji belirtileri arasında yer almaktadır. Tüm bu belirtilerin biri ya da bir kaçı görüldüğü takdirde, bunu en kısa sürede doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Tedavisi

Bebeklerde süt alerjisi tanısı konması için doktor tarafından çeşitli testler yapılacaktır. Alerji kesin olarak belirlendiğinde ise, tedavi kısmına geçilecektir. Eğer bebek bu süreçte sadece anne sütü alıyorsa, annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkarılır. Eğer alerji tespit edilen bebek anne sütü almıyor, sadece mama ile besleniyorsa doktorunuz tarafından önerilecek olan, hidrolize proteinden imal edilen mamalar kullanılmalıdır.

Bebekte inek sütüne alerji tespit edildiyse, bu dönemde süt ve süt ürünleri belirli bir süre diyetten çıkarılır. Bu süre zarfında bebeğin bulguları gösterip göstermediği kontrol edilir. Tedavi süresi boyunca bebeğe verilen gıda maddelerinde süt ya da türevi olmamasına dikkat edilir. Yani bu sürede yoğurt, peynir gibi maddelerden kaçınılması gereklidir.

Tedavi belirli bir süre devam ettikten sonra, doktorunuz tarafından az miktarda süt verilmesi önerilir. Bebeğin tekrar alerji bulgularını gösterip göstermediğine bakılır. Bu noktada eğer alerji devam ediyorsa süt ve süt ürünleri tekrar kesilir.

Bebeklerde süt alerjisi genellikle iki ya da beş yaşına kadar devam edebilir. İnek sütü alerjisinin önlemek için bebeklere özellikle ilk 6 ay anne sütü verilmelidir. Sonrasında ek gıdalara geçiş döneminde dikkatle takip edilmelidir. Bulgulardan birine dahi rastlarsanız zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız son derece önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.