Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

Bebeklerde Alerji Nasıl Geçer?

Alerji, her yaştan insanı etkileyebilen bir durumdur. Vücudun bağışıklık sistemi bozukluğu olarak da adlandırılan alerji, tamamen zararsız görünen bazı yabancı maddelere karşı aşırı reaksiyon gösterme durumudur. Bu sorun özellikle bebeklerde yetişkinlere oranla daha sık görülmektedir. Bu noktada bebeklerde alerji nasıl geçer sorusu önem kazanmaktadır. Alerjinin önlenmesi için ilk adım alerjinin türünün tespit edilmesidir.

Bebeklerde Alerji Nasıl Tespit Edilir?

Bebeklerde alerji tespiti 3 aylıkken başlamaktadır. Bebeklerde alerji çeşitleri arasında burunla ilgili alerjiler sıklıkla görülmektedir. Bunlara toz zerreleri, hayvan kepeği, sigara dumanı gibi etkenler sebep olmaktadır. Bunu belirlemek için doktor tarafından alerjenlere gösterilen reaksiyon gözlenmektedir.

Bebeklerde görülen diğer bir alerji çeşidi, besin alerjisidir. Bu konudan da birçok bebek olumsuz etkilenmektedir. Besin alerjisinde burunda tıkanıklık, isilik, efzema, yüzde şişme, kusma, ishal, kabızlık ya da kurdeşen olarak belirtiler bulunmaktadır. Süt başta olmak üzere soya, yumurta, fıstık gibi besin maddeleri en fazla alerjiye neden olan maddelerdir.

Bebeklerde alerji tespiti doktorların gözlemleriyle ya da gerek duyulduğunda deriye yapılacak testle tespit edilmektedir. Teşhis konduktan sonra tedavi aşamasına geçilmektedir.

Bebeklerde Alerji Tedavisi

Bebeklerde alerji nasıl geçer sorusunun ilk cevabı, bebeği alerjenlerden uzak tutmaktır. Yani, bebeğin hangi maddeye alerjisi varsa o maddeden uzak durulmalıdır. Özellikle yün halı, evcil hayvan gibi dış etkenlere dikkat edilmeli ve bebeğin yatak örtüsü sıklıkla değiştirilmelidir.

Bebeklerde alerji nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da, eğer bebeğin besin alerjisi varsa, bu besinden uzak durmasıdır. Bunun yanı sıra burun alerjisinde burun spreyi, göz alerjisinde göz spreyi önerilmektedir. Bunun için doktora görünmekte ve yazacağı ilacı harfiyen kullanmakta büyük fayda vardır. Ayrıca, ileri düzeyde alerjiler için farklı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Bebeklerde alerji, ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bebeklerin ciltlerinde yaşanan değişiklikler ya da alerji belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hemen doktora gidilmelidir. Sonrasındaki süreçte de uyarılara maksimum düzeyde özen gösterilmelidir. Alerjinin ciddi bir sorun olduğu ve önlem alınmadığında ciddi sonuçlara sebep olabileceği asla unutulmamalıdır. Bu konuda ebeveynlere büyük görevler düşmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. alerji çeşitleri dedi ki:

    Bebeklerde alerji üzerine çok güzel bilgi aktarmışsınız. Teşekkür ederiz paylaşım için.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.