Antibiyotik Alerjisi Kaç Günde Geçer?

Antibiyotik Alerjisi Kaç Günde Geçer?

Alerji, yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Alerjinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden biri de ilaç alerjisidir. İlaç alerjileri arasında antibiyotik alerjisi üst sıralarda gelmektedir. Bu noktada antibiyotik alerjisi kaç günde geçer sorusu gündeme gelse de öncelikle antibiyotik alerjisinin belirtilerine bakmakta fayda var.

Antibiyotik Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Antibiyotik alerjisi farklı organlarda kendini gösterebilmektedir. Bu alerji, antibiyotik uygulandıktan kısa bir süre sonra etki göstermeye başlar. Karaciğer gibi iç organlarda etkisi görülebilecek antibiyotik alerjisi, tansiyon düşüklüğü, mide bulantısı şeklinde de karşımıza çıkabilir. Antibiyotik alerjisinde tüm bu sonuçlar bir arada görülebilir.

Antibiyotik alerjisi, ağır cilt reaksiyonları ile de karşımıza çıkabilmektedir. Bu reaksiyonlar hayati tehlike ortaya çıkaracak ağırlıkta gerçekleşebilir. Antibiyotikler hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde sıklıkla kullanıldığı için en fazla alerji vakasıyla sonuçlanan vakalar arasında yer almaktadır.

Antibiyotik alerjisi olduğu düşünülen hastalara az dozda antibiyotik verilerek takip sağlanır. Bunun yanı sıra, hastaların hatırlamadıkları alerji durumu olabilir. Bu nedenle hastaların tıbbi kayıt geçmişine bakılmasında büyük fayda vardır. Bazen hastanın tıbbi kayıtlarında bir ilaç kaydına rastlanıp durum ortaya çıkarılabilir.

Antibiyotik Alerjisi Kaç Günde Geçer?

Antibiyotik alerjisini anlamak için cilt testleri ya da kan testleri uygulanabilir. Antibiyotik alerjisi kaç günde geçer sorusunun ilk cevabı, etkilerin ilk birkaç günde geçeceği yönündedir. Antibiyotiğe karşı hassasiyeti olan hastalara, farklı bir alternatif yoksa, genellikle hafif doz antibiyotikle vücudun alışması sağlanır ve doz zamanla yükseltilir.

Antibiyotik alerjisi kaç günde geçer sorusunun bir diğer cevabı ise, bu rahatsızlığın tedavisinin bir süre devam etmesi durumudur. Vücudun antibiyotiğin alerjik etkisine karşı direnç sağlaması belirli bir süreyi alacaktır. Bu süreç içinde hasta takip edilmeli ve reaksiyonlar kayıt altına alınmalıdır.

Antibiyotik alerjisi tespit edilen kişilerde ilk birkaç gün iç organlarda ya da ciltte oluşan olumsuz sonuçlar tedavi edilir. Sonrasında alerjiye karşı reaksiyonu azaltmak için çalışma yapılır. Bunun yanı sıra, antibiyotiğin hangi türüne karşı alerjik reaksiyon verildiği tespit edilir. Bu tespit yapıldıktan sonra tedavi daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Bu sorunla karşılaşmanız durumunda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.