Alerjik Rinit Tedavisi

Alerjik Rinit Tedavisi

tedavisi hakkında bilgi vermeden önce, belirtileri ve nedenleri hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Halk arasındaki adıyla olan bu hastalık, bazı insanlarda burundan soluma yoluyla giren toz, küf, polen gibi maddelere karşı vücudun aşırı tepki vermesi durumudur. Alerjik rinit söz konusu olduğunda, burun akıntısı veya burun tıkanması, göz sulanması, gözlerde kanlanma ve kaşıntı, çok fazla hapşırma gibi durumlarla kendini belli eder.

Nelerdir?

Bu hastalığın belirtileri, vücudun belirli alerjenlerle ilk temas ettiği an ve daha sonrasında ortaya çıkabilecek belirtiler olarak, farklı türde belirtileri vardır. Alerjenler ile vücudun ilk temasında koku duyusunda azalma, ağız, burun ve gözlerde oluşan kaşıntı ile yanma, hapşırma, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi belirtiler görülmektedir.

Vücudun alerjenler ile temasının ardından çıkan bu belirtiler dışında, daha sonradan görülebilen belirtiler bulunmaktadır. Bunlar baş ağrısı, boğaz ağrısı, burunda şişlik, burun tıkanıklığı ve öksürük, yorgun ve rahatsız bir hal, göz etrafında oluşan morluklar, kulaklarda tıkanma gibi belirtilerdir.

Alerjik Rinit Neden Oluşur?

Alerjik rinit tedavisi yapılmadan önce, buna neden olan faktörlerin bilinmesi büyük önem taşır. Alerjik rinit bazı olaylar neticesinde, kendini gösteren bir hastalıktır. Bazı insanların bağışıklık sistemi, ev tozu akarları, toz, küf ve içeren maddeler, polenler ve hayvan tüylerini yabancı madde olarak algılamaktadır. Alerjen olarak algıladığı bu maddelere karşı, vücut antikor üretmeye başlar. Ayrıca antikorların da histamin gibi birçok farklı kimyasalın salgılanmasına neden olduğu ve bununda alerjik riniti ortaya çıkardığı söylenebilir. Ayrıca histamin birikimi, alerjik rinit oluşumuna neden olabilir. Histamin burnun iç bölgesinde birikir ve iltihap ile şişmeye neden olabilir. Bunun yanı sıra, mukus üretiminin aşırı olmasını tetiklemektedir. Bu durum alerjik rinit adı verilen hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik rinit tedavisi söz konusu olduğunda, bu problemin tamamen giderilemediğini bilmek gerekir. Ancak etkileri an az seviyeye indirmek amacıyla, belli başlı faktörlere dikkat etmek gerekir. Öncelikle mümkün olduğunca, alerjenlerden uzak durmak gerekir. Çünkü alerjen maddeler, bu sorunun ilk tetikleyicileridir. Aciliyeti olmayan durumlarda öğle saatlerinde dışarı çıkmamak, doğru bir karar olacaktır. Bunun nedeni havada en fazla polen olan saatlerin, öğle saatleri olmasıdır. Ayrıca küfe karşı duyarlılığınız varsa, evde küflü yerleri tespit ederek bu bölgeleri temizlemeniz doğru olacaktır.
Etkilerin aza inmesi için yapılabilecek bir diğer şey, saline solüsyonları edinerek burnu bunun sürekli temiz tutmaktır. Bu malzemeleri her eczanede rahatlıkla bulabilirsiniz.

Histamin salgılanmasını engellemek amacıyla, doktorunuzla görüşerek antihistaminler edinebilirsiniz. Ağız ya da burun yoluyla alınabilen antihistaminler, histamin üretimine engel olarak alerjiyi en aza indirecektir.

Alerjik rinit tedavisinde en etkili yöntemlerden bir diğeri, kortikostreoid spreyleri kullanmaktır. Bu spreyler sürekli kullanılırsa, oldukça etkilidir. Yetişkin ya da çocuk farketmeksizin, kullanılabilirler.
Üç günden fazla kullanmamak kaydıyla, alerjik rinit tedavisi için dekonjestanlar kullanılabilir. Bu durumda burun tıkanıklığı sorunu en az seviyeye inecektir.

Alerjik reaksiyonun belirtileri hastayı gereğinden fazla rahat ediyorsa, alerji iğneleri kullanılabilir. Her bir iğnenin diğerinden daha büyük olacağı bu iğneler, hasta belirtileri kontrol edebilecek hale gelinceye dek devam ettirilir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.