Alerjik Öksürük Tedavisi

Alerjik Öksürük Tedavisi

Öksürük sorunu, en sık görülen sorunlardan biridir. Öksürük çeşitleri arasında en fazla karşımıza çıkan ise alerjik öksürüklerdir. Alerjik öksürükte bazen ateş sorunu da görüldüğü için grip öksürüğüyle karıştırılma ihtimali yüksektir. Alerjik öksürük tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik öksürük tedavisi konusunda öncelikle doktora başvurarak gerekli ilaçları edinebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği konulara dikkat ederek ve verdiği ilaçları kullanarak bu sorunu kontrol altına almanız mümkündür.

Alerjik öksürük tedavisi konusunun doğal yöntemlerle cevapları bulunmaktadır. Öncelikle alerjik öksürüğe neden olan toz, küf, çimen, hayvan tüyü, sigara dumanı, bazı keskin kokular gibi sebeplerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Alerjenlerle ne kadar az temas sağlanırsa, sorun o kadar kontrol altına alınacaktır.

Alerjik öksürük konusunda tedaviye yardımcı olan bazı doğal karışımlar bulunmaktadır. Zencefil alerjik öksürük üzerinde etkili olan bir bitkidir. Çiğ halini küçük parçalar halinde çiğnemeniz ya da çayını tüketmeniz öksürüğünüze fayda sağlayacaktır. Bunun yanı sıra zencefilin çam balı ile karıştırılıp tüketilmesi de öksürüğün kesilmesine fayda sağlayacaktır.

Alerjik öksürük tedavisi konusunda karabiber ile balı karıştırarak tüketmektir. Bunun yanı sıra bitki çaylarından özellikle ıhlamur çayının önemli ölçüde faydası vardır. Bulunduğunuz odada nem dengesini sağlamanız ve bunun için nemlendirici alet kullanmanız da önemlidir. Ayrıca boğazı sıcak tutacak pekmez gibi gıdalar da önemli fayda sağlamaktadır.

Alerjik Öksürük İhmale Gelmez

Alerjik öksürüğün tespit edilmesi noktasında doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Sık ve şiddetli bir şekilde öksürüyorsanız, boğazınızdan hırıltı şeklinde sesler geliyorsa, yutkunmakta zorlanıyorsanız, öksürürken boğazınızda yanma hissi oluşuyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Alerjik öksürük orta ve uzun vadede olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Özellikle boğazın tahriş olması, ses kısılması, akciğerin zorlanması, nefes darlığı gibi sorunlar bu hastalıkla beraber gelmektedir. İlerlediğinde daha kötü sonuçlar doğurduğu ve krizlere neden olduğu da asla unutulmamalıdır.

Alerjik öksürük konusunda zaman kaybetmeden sağlık merkezine başvurmanız gerekmektedir. Bu rahatsızlığın tamamen yok olmayabileceği ve ancak kontrol altına alınabileceğini unutmayın. Daha sağlıklı bir şekilde yaşamak için bu soruna gereken özeni göstermelisiniz.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.