Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük, sıklıkla karşımıza çıkan bir sorundu. Birçok sebebi olan öksürük en fazla alerji sorunlarında görülmektedir. Yani, alerjinin en fazla görülen belirtilerinden biri öksürüktür. Orta ve uzun vadede önemli sorunlara neden olan öksürük, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Alerjik öksürük nasıl geçer sorusunu cevaplamadan önce, alerjik öksürüğün belirtilerini incelemek gerekir.

Alerjik Öksürüğün Belirtileri Nelerdir?

Alerjik öksürük, vücudun bakterilere ve alerjenlere verdiği doğal tepki sonucunda oluşmaktadır. Alerjen nefesle vücuda girdiği zaman, sistem bunu öksürük yoluyla dışarı atmaya çalışır. Soğuk algınlığı olmadan kuru öksürük ya da burunda kaşıntıyla birlikte öksürüyorsanız büyük ihtimalle alerjik öksürük sorununu yaşıyorsunuz demektir.

Alerjik öksürüğü anlamanın en iyi yolu diğer belirtileri gözden geçirmektir. Alerji nedeniyle tıkanan sinüsler mukusun boğaza damlamasına neden olur. Normal olarak burundan atılamayan bu mukus boğazda tahrişe neden olur ve öksürüğe yol açar. Bunun yanı sıra, alerjik öksürükte hırıltı da önemli bir göstergedir. Yani, burun akıntısıyla birlikte, gözlerde sulanma hırıltı görülüyorsa bu alerjik öksürüğü göstermektedir.  Alerjik öksürük çocuklarda da sıklıkla görüldüğü için bu tip durumlarda dikkatli olunması gerekmektedir.

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik öksürük nasıl geçer sorusunun cevabı son derece önemlidir. Çoğu zaman alerjiye neden olan ortamdan uzaklaşmak yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra, tozlu ve rutubetli ortamlardan uzak durulması, temiz hava alınması öneriler arasında yer almaktadır.

Alerjik öksürük nasıl geçer sorusunun diğer yanıtlarından biri bol sıvı tüketmektir. Ayrıca, limon suyu ve bu limon suyunun iki katı kadar balı karıştırarak hazırlayacağınız öksürük şurubu oldukça etkili olacaktır. Yoğun öksürük krizlerinde bu karışımı tüketmeniz önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Buharlı havayı solumak ya da ılık bir duş almak da rahatlatıcı etkiye sahip olduğu için alerjik öksürüğe iyi gelecektir.

Alerjik öksürük ilerlediği ve önlem alınmadığı takdirde boğazda önemli tahrişlere, akciğerde sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, alerjik öksürükten şüphelendiğinizde en garanti yol doktora gitmeniz olacaktır. Doktorun size önereceği ilaçları kullanarak bu sorunu mümkün olduğu kadar kontrol altında tutabilirsiniz. Bu durumu geçiştirmeniz ya da zamanında önlem almamanız durumunda sağlığınızı tehdit edecek sonuçlar oluşacağını da unutmamalısınız.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.