Alerjik Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Alerjik Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Alerjinin en fazla görülen etkilerinden biri öksürüktür. Bir gıda maddesine, toza, bazı kokulara, bazı giysi çeşitlerine karşı hassasiyeti bulunan kişiler alerji sıkıntısını yaşamaktadır. Alerjik öksürük, alerji durumları ortaya çıktığı anda beliren sürekli öksürüktür. Alerjik öksürük için ne yapmalı? sorusu sık bir şekilde gündeme gelmektedir.

Alerjik Öksürüğe Doğal Çözümler

Alerjik öksürüğe ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı bol bol sıvı tüketmektir. Özellikle günlük içtiğiniz su miktarını arttırmanız durumunda bunun faydasını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra meyve suyu içmenizin de boğazdaki mukusların gevşemesine faydası olacak ve sizi rahatlatacaktır.

Alerjik öksürük için ne yapmalı sorusunun diğer cevabı ise, kendinize özel hazırlayabileceğiniz karışımdır. Bunun için biraz limon suyunu sıkın ve bu limon suyunun yaklaşık 2 katı kadar bal ekleyin. Öksürüğünüz kontrolden çıkmaya ve kriz halini almaya başladığı zaman bu karışımı içerek rahatlayabilirsiniz.

Alerjik öksürüğe ne iyi gelir sorusunun diğer cevabı ise, buharlı hava teneffüs etmektir. Solduğunuz havayı nemlendirmenizde büyük fayda vardır. Bunun için odanızda hava nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Soluduğunuz havanın nemli olması boğazdaki mukusların gevşemesini ve böylece öksürüğünüzün azalmasını sağlayacaktır.

Alerjik öksürük konusunda yatarken başınızın altına yastık koyarak başınızı daha dik bir konuma getirebilir ve bu şekilde geceleri alerjik öksürüğün belirtisini azaltabilirsiniz. Ayrıca sırt üstü yatmamaya dikkat etmenizde önemlidir.

Alerjik Öksürükten Korunma Yolları

Alerjik öksürükten korunmak için öncelikle sigaradan uzak durmanız gerekmektedir. Eğer sigara kullanıyorsanız bırakmaya çalışın. Eğer sigara kullanmıyorsanız, sigara dumanı olan ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Sigara dumanı öksürük krizlerini arttırmaktadır.

Alerjen adı verilen toz, polen, hayvan kepeği gibi maddelerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle bahar dönemlerinde daha fazla görülen polenlerden uzak durmanızda büyük fayda vardır. Ayrıca tozlu ortamlardan ve hayvanların tüylerinde olması muhtemel kepeklerden de kaçınmalısınız. Aksi takdirde öksürük krizleri sizi rahat bırakmayacaktır.

Alerjik öksürükten korunmak için küften de uzak durmalısınız. Rutubetli ortamlardan kaçınarak, kirli havadan kaçınarak da önlem alabilirsiniz. Alerjik astımın orta ve uzun vadede akciğerinize zarar vereceğini unutmayın. Bu nedenle bu konuyla ilgili önlem almanız, gerektiğinde doktora görünmeniz büyük önem arz etmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.