Alerjik Bronşit

Alerjik Bronşit

Tıp dilinde alerjik bünyeye sahi olan kişilerde görülen, soluk borusunda aşırı duyarlılık durumuna alerjik bronşit adı verilir. Soluduğumuz havanın içinde oksijen bulunmaktadır. Bu oksijenin akciğerlerde bulunan hava keseciklerine ulaşmasını sağlayan organ ise, soluk borusudur. Soluk borusu bu görevi nedeniyle özel bir döşeme ile kaplanmıştır. Soluk borusunu kaplayan bu mukoza tabakası, gün içinde dış ortamlardan vücuda giriş yapan birçok mikrop, toz ve vücuda aykırı olan maddelerle temas halindedir. İşte bu durumda bazı kişilerin, genetik faktörler nedeniyle soluk borusu gereğinden aşırı tepki vermektedir. Bu tepki sırasında ise, soluk borusunun yapısında bulunan kaslar kasılmaya başlar ve salgıların miktarı artar. Bölgede bulunan damarlardan sıvıların sızması sonucu ise, hava yolları daralarak nefes alma zorluğunun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu tür sorunum zorlukları ani ısı değişiklikleri, sigara dumanı, aşırı egzersiz, sis ve hava kirliliği gibi faktörler nedeniyle oluşabileceği gibi, kişinin yapısının alerjik olmasından dolayı alerjenler vasıtasıyla da oluşabilir.

Nelerdir?

Alerjik bronşit söz konusu olduğunda, bazı belirtiler görülebilmektedir. Hastaların soluk borusunda yaşanan şişme ve kasılma, ayrıca yapışkan salgının çoğalmasıyla birlikte, en çok görülen belirtiler olan nefes darlığı, soluma sıklığının artması, ağız kenarlarında morarmalar, karın ağrısı ve hırıltılı solunum durumu görülebilir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının en büyük nedenleri, efor harcanmasına neden olan aktiviteler ve viral solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Alerjik bronşit hastalığı çocuklarda görülüyorsa, bunun nedeni aileden gelen genler olabilmektedir. Bu tip genetik geçişli bronşitlerde, belirtiler kendini çok daha erken göstermektedir. Örneğin okul öncesi dönemindeki çocuklarda sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu veya kulaklarda enfeksiyon görülmesi, gülme, ağlama ve koşma gibi refleksler sonucunda oluşan öksürük nöbetleri, kusma ve balgam gözlenmesi, nezle ve grip gibi rahatsızlıklar söz konusu olduğunda, göğüse etki ediyor olması gibi durumlarda, çocukların bu tür  bronşit olma olasılığı yüksektir. Bu yüzden bu belirtilerden biri ya da birkaçı söz konusuysa, mutlaka bir hekim tarafından muayene gerekli olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Alerjik bronşit hastalarına uygulanacak olan tedavi tipi, hastalığın ne sıklıkla ve hangi şiddette yaşandığıyla orantılı olarak değişmektedir. Soluk borusunda oluşan duyarlılık için nefes açıcı ilaç ve spreyler verilebileceği gibi, bunun yerine ani rahatlama sağlayan ilaçlarda önerilebilir. Ancak rahatlatıcı etkisi olan ilaçların, sürekli olarak kullanılmaması önerilmektedir. Bunun nedeni ise, hastanın bu ilaçlara sürekli ihtiyaç duyacağı bir hal alması ve bu durumda tedavinin yetersiz kaldığının gözlenmesidir. Alerjik bronşit tedavisinde, solunum yolu ile alınabilen ilaçlar en sık tercih edilen ilaçlardır. Çünkü ağız yoluyla alınan ilaçların vücuda yayılımı söz konusu olacağı için, bu ilaçlar diğer organlarda istenmeyen etkilerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu hastalığın etkileri, tedavi uygulanmadığı sürece kendiliğinden geçmemektedir. Bu nedenle hastaların, doktorları tarafından önerilen tedavileri, mutlaka düzenli ve doğru şekilde uygulamaları gerekir. Özellikle çocuklarda bu hastalık tedavi edilmediğinde, okul döneminde başarısızlık, uyku sorunları, iştahsızlık ve belirgin kilo kaybına sebep olabilmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.