Alerjik Astıma Ne İyi Gelir?

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir?

Astım, üst solunum yollarında daralma sonucu kendini gösteren ve krizler şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu hastalık, ülkemizde yetişkin her 100 kişiden 5-7 tanesinde ve her 100 çocuğun 13-15 tanesinde görülmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen bu hastalığa yakalananların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.

Alerjik Astımın Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astıma ne iyi gelir sorusuna cevap vermeden önce, alerjik astımın belirtilerini incelemek gerekir. Alerjik astımın sebebi, hava yollarında oluşan iltihaplanmadır. Bu nedenle hava yolu duvarında şişlik vardır. Koku, toz, duman gibi uyarıcılara karşı nefes darlığı ortaya çıkar. Kişi göğüs kısmında önemli oranda baskı hisseder.

Alerjik astım krizi sırasında hava yollarını saran kaslar kasılır ve ödemde artış gözlenir. İlerleyen iltihaplanma sonucunda hava duvarı kalınlaşır. Hava yollarındaki salgı bezlerinden sürekli olarak balgam salınmaya başlar. Tüm bunların sonucunda hava yolları daralır ve akciğere hava girmesi engellenir.

Alerjik astımın en önemli belirtileri şiddetli öksürük, nefes darlığı, hırıltı şeklinde nefes alıp verme, yüzde kızarmalardır. İlerleyen krizlerde morarma meydana gelir. Kriz anında gerekli müdahale yapılmazsa ölüme varan sonuçlara sebep olabilmektedir.

Alerjik Astıma Ne İyi Gelir?

Alerjik astıma ne iyi gelir sorusu son derece önemli bir sorudur. Bu hastalıkta tedavinin amacı, iltihaba bağlı daralmanın giderilmesi sonucunda hastanın rahat nefes almasını sağlamaktır. Belirtileri kontrol altına almak en önemli hedeftir. Astım ataklarının önlenmesi ve bunun uzun bir süreye yayılması amaçlanır.

Alerjik astıma ne iyi gelir sorusunun ilk cevabı nemli ortamlardan uzak durmaktır. Özellikle tozdan kaynaklanan alerjik astıma maruz kalındığında mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tozlu ortamdan uzaklaşılmalıdır. Polenlerden mümkün olduğunca sakınmak da kilit bir öneme sahiptir.

Alerjik astıma maruz kalanlar hayvanların tüy döküntülerinden uzak durmalıdır. Varsa astım tetiklemesine neden olabilecek gıda maddelerinden uzak durulmalıdır.  İşlenmiş hazır yiyecekler, cipsler, soya ürünleri gibi maddelerden uzak durulmalıdır.

Alerjik astım belirli bir yaştan sonra ortadan kalkacak bir hastalık değildir. Bu hastalıkla mücadele etmek ve krizleri mümkün olduğunca önlemek asıl hedef olmalıdır. Her krizin akciğere zarar verdiği unutulmamalı ve buna göre dikkatli olunmalıdır.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.