Alerjik Astım Belirtileri

Alerjik Astım Belirtileri

Alerjik

belirtileri hakkında bilgi vermeden önce, alerjik astımın ne olduğu hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Astımın en sık görülen türlerinden biri olan ve çocuklarda %90 oranında, yetişkinlerde ise %50 oranında alerjik reaksiyonların eşlik ettiği alerjik hastalığı, belli başlı alerjen öğeler nedeniyle tetiklenmektedir. Bu alerjenlerin en başında toz, akarlar, polen, küf, duman, ağır kokular, rutubet gibi alerjenler gelmektedir.

Alerjik astım ya da normal astım hastası kişiler, özellikle soğuk havalar, spor ve egzersiz aktiviteleri, dumanlı ortamlarda solunum yapma ve tozlu ortamlarda bulunmak gibi durumlarda astım krizi yaşayabilirler. Bu ortamlar ve alerjen öğeler, astımı tetiklediği gibi şiddetli gelmesine sebep olur.

Alerjik Astım Belirtileri Nelerdir?

Alerjik astım belirtileri ile birlikte, astımı tetikleyen faktörlerin de bilinmesi çok önemlidir. Eğer alerjik astım hastalığınız varsa, solunum yollarınız alerjen öğelere karşı gereğinden fazla hassas bir haldedir. Bunun doğrultusunda, hassas olduğunuz alerejenlere maruz kalırsanız, astım belirtileri ortaya çıkmaya başlayacaktır.
Alerjik astım belirtileri ile normal astım belirtileri genellikle aynıdır. Alerjenler ile temas edildiğinde ya da aynı ortamda yer alındığında, kişinin akciğer bronşlarında spazmı andıran kasılmalar oluşur. Bu durumda solunum yollarında iltihaplanmaya sebep olarak, çok kısa bir sürede ciğerlerin kalın bir mukus tabakası ile sarılmasını sağlar. Bunun sonucunda astım atakları ortaya çıkmaktadır.

Alerjik astım belirtileri başında öksürük ve eşlik eden hırıltılı nefes alıp verme durumu gelmektedir. Öksürük atakların şiddetine göre değişmekle birlikte, genellikle şiddetli seyreder. Bitmek bilmeyen öksürüğe ise, nefes alıp verdikçe hissedilen hırıltı eşlik etmektedir. Bu belirtilerin yanı sıra oluşan hızlı nefes alıp verme durumu, göğüs üzerinde oluşan baskı hissi ve belirgin şekilde nefes darlığı da, astımın bilinen belirtilerindendir.

Belirtileri bilmek, astım krizi geçirildiğini anlamak için iyi bir yoldur. Astım teşhisi konulmamış kişilerde de, bu belirtilerin biri ya da birkaçı ısrarlı bir biçimde devam ediyorsa, mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmak faydalı olacaktır. Astıma sebep olarak genellikle mevsimsel görülen polenler gösterilir. Ancak bu polenler genellikle, bahar aylarında görülmektedir. Buna rağmen, yılın her döneminde solunan havada, mantar sporlar, haşarelerin parçaları, toz, kir gibi öğeler bulunmaktadır ve bunlar astımı tetikleyici unsurlardandır. Ayrıca kedi, köpek gibi tüy barındıran hayvanlarında alerjiyi ve bununla birlikte otomatik olarak, alerjik astımı tetiklediğinin bilinmesi ve uzak durulması gerekmektedir.

Bu unsurlar, alerjik astımı tetikleyecek ve hastanın zorlanmasına neden olacaktır. Bu nedenle alerjik astım hastalarının evlerinde tüylü hayvanlar beslemekten kaçınmaları, mümkünse temiz hava şartlarının olduğu bölgelerde ikamet etmeleri, sisli hava şartlarında dışarı çıkmamaları, alerjen öğelerden uzak durmaları ve doktorlarının uygun gördüğü tedaviyi harfiyen yerine getirmeleri, sağlıklarının iyi olması açısından çok önemlidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.