Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Alerji Testleri Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?

sorusunun cevabına geçmeden önce, alerjinin ne olduğundan bahsetmekte fayda var. , bazı canlıların belirli yiyecek, koku, toz, hayvan ve tüylü diğer nesnelere, hatta bazı ilaçlara karşı vücudun gösterdiği, hastalık derecesinde tepkiye verilen addır. Alerjik reaksiyonlar yaşayan insanların, uzman bir hekim tarafından geniş kapsamlı muayene edilmesi, doğru ve yerinde bir hareket olacaktır. Alerjinin türünü, altında yatan nedenleri belirlemek amacıyla, hastaya bazı tetkikler uygulanacak ve ardından uygun bir tedavi yolu çizilecektir. Alerjilerin birçok çeşidi olduğu için, doğru sonucu almak amacıyla testleri yapılmaktadır. Peki ? Alerji testi nasıl yapılır? Bu soruların cevabı, yazımızın devamında yer alıyor.

Alerji Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alerji testi, insan vücudunun hangi besinlere ve alerjik reaksiyona sebep olacak diğer faktörlere reaksiyon gösterdiğini ve hassaslaştığını öğrenmek için yapılan, tıbbi bir uygulamadır. Alerjilerin besinlerden kaynaklı olması durumunda, alerji yapan besinin tüketilmesiyle birlikte vücutta kızarıklık, ciltte kabartılar ve kaşınma, ciltte leke oluşumu ve halsizlik durumu görülebilmektedir.
Hastanın vücudunun hangi besine alerjisi olduğunu öğrenmek için, epidermal alerji testi yapılmaktadır. Bu test sayesinde kişinin neye ya da nelere alerjisi olduğu, rahatlıkla anlaşılmaktadır. Alerji testinin büyük risk taşıyan, bir tehlikesi söz konusu değildir. Ufak çaplı tehlikeler mevcut olsa dahi, uzman bir hekimin testi yapmasıyla bu riskte ortadan kalkmaktadır.

Epidermal alerji testi, ağrı veya sancı yaratmadan uygulanan bir test türüdür. Alerji testi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak, uzman hekim testi yapmadan önce bazı ilaçları kullanmanızı yasaklayacaktır. Bu testin sağlıklı sonuç vermesi için, gerekli bir durumdur. Testin yapılacağı kişi doktorun önerisine uyarak, bir hafta boyunca ilaç kullanmamalıdır. Daha sonra, alerji testinin yapılacağı uygun sağlık ortamlarında, kişinin vücudunda (genellikle kollarda) alerjen madde sürmek için alan belirlenir. Bunun için kişinin vücudunda, tükenmez kalem yardımıyla ufak işaretler bırakılmaktadır. Bu işaretlerin üzerine, alerjiye neden olabilecek ana faktörlerin alerjen maddesi damlatılır. Bu işlemden sonra hasta 15 dakika boyunca bekletilir ve 15 dakikalık sürenin sonucunda, belirlenen bölgelere damlatılan alerjen maddelerden hangine alerji varsa, o bölgede kabarcıklar oluşmaya başlar. Bu kabarcıklar sonucunda, hastanın nelere alerjisi olup olmadığı konusunda karara varılarak, hasta ya ayakta ve ilaçla tedavi edilir ya da durumu dikkate alınarak, hastane ortamında yatılı olarak tedavi süreci başlatılabilir.

Alerji testi sonrasında belirlenen alerji sorununu azaltmak için, alerjik reaksiyona sebep olan alerjen maddelerden de, mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

Epidermal alerji testinin yanı sıra, hastalara farklı alerji testleri uygulanabilir. Özellikle çocuklara uygulanan alerji testlerinde, hayati risk yükselmektedir. Bu nedenle testin çocuklar konusunda uzman bir sağlık görevlisi tarafından yapılması, hasta adına faydalı olacaktır. Astım ve nezle nedeniyle yapılan testler, 1-2 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Bu tür hastalıkların teşhisi için yapılan testler, genellikle vücuttan kan alınarak uygulanmaktadır. Ancak deri üzerinden yapılan testin, kan testinden çok daha etkili ve doğru sonuç verdiği tıbbi bir gerçektir. Kişinin ilaç alerjisi olup olmadığını belirlemek için, ilaç alerjisi testi yapılabilmektedir. Bu test 2-3 saat süren bir test türüdür. Bu testin sonucunda, kişinin alerjisi olduğu ilaçlar belirlenir. Ayrıca kesin sonuçlar alınabilen yama testi de, hastalara sıklıkla uygulanmaktadır. Yama testinin yapılması, cilt reaksiyonlarını belirlemeyi amaçlar. Bunun için kişinin sırt bölgesine alerjenler uygulanır ve 48 saat sırtta kalması sağlar. 72 saatlik süre sonunda ise, alerjenler yeniden değerlendirilerek sonuca varılır. Ağrı veya acı yaşamadan yapılan bu testide, mutlaka uzman birinin uygulaması gereklidir.

Bir önceki makalemiz olan Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir? isimli makalemizde guatr için hangi doktora gidilir ve guatra hangi bölüm bakar hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.